Πλέον έχει γίνει συνήθεια στην ομάδα μπάσκετ του ΟΦΗ να χάνει ματς μέσα από τα χέρια της . Το συγκρότημα του Β. Βλάχου σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που έγινε στο κατάμεστο Κλειστό του ΒΑΚ κατάφερε να γυρίσει ένα χαμένο ματς αλλά να το χάσει δύο φορές τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα όσο και στην παράταση όπου ηττήθηκε με 89-90.

Το ματς μέχρι και το 37΄ είχε γείρει για τα καλά υπέρ της ΑΕΚ όμως μια αντεπίθεση του ΟΦΗ στο τελευταίο τρίλεπτο έκανε το παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι και αν ο Παναγάκης δεν αστοχούσε σε σούτ δύο πόντων σε νεκρό χρόνο τότε θα μιλούσαμε για μια πολύ μεγάλη ανατροπή, αλλά το 77-77 με την λήξη της κόρνας για την κανονική διάρκεια έστειλε τις δύο ομάδες στην παράταση για να φανεί ποιος θα πάρει τη νίκη.

Το παιχνίδι στην παράταση δεν ξεκίνησε καλά για τον ΟΦΗ καθώς η ΑΕΚ πήρε διαφορά τεσσάρων πόντων (77-81) με καλάθια του Σκλάβου και του Σιαμάνδουρα , αλλά το συγκρότημα του Β. Βλάχου κατάφερε να γυρίσει και πάλι το σκορ υπέρ του έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του κόσμου, και προηγήθηκε με 6 πόντους (89-83) ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα.

Όμως η κρητική ομάδα αυτοκτόνησε μέσα σε ένα λεπτό και έχασε ένα δικό της ματς. Ο Σκλάβος έκανε το 89-85 με δίποντο και το λάθος του Σιζόπουλου έδωσε την ευκαιρία στη συνέχεια στον Βασιλόπουλο να μειώσει σε 89-87. Ενώ απέμεναν 25 δευτερόλεπτα και ο ΟΦΗ κρατούσε τη νίκη ο Λιούις έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και η ΑΕΚ με ένα τρίποντο του Σκλάβου 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της αναμέτρησης έκανε το τελικό 89-90 με τον Παναγάκη να μην μπορεί καν να πραγματοποιήσει την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα : 20-26, 33-47, 51-63, 77-77, παρ . 89-90

ΟΦΗ : Τσερκιτζόγλου 2, Μπάρδας 12 (1), Λιούις 17 (1), Ορφανός 3 (1), Σιζόπουλος 15 (3), Παναγάκης 7 (1), Κερασοβίτης 2, Τουντζιαράκης 25, Κατιάκος 6 (1)

ΑΕΚ : Βασιλόπουλος 17 (1), Τζώλος 3, Κούρτης 7 (1), Σιαμάνδουρας 3, Μάντζαρης 9 (1), Σκλάβος 29 (4), Δέσπος 12 , Φαλέκας 10.