Ο Αετός Σκύδρας έκανε την έκπληξη στα παιχνίδια της Τετάρτης για τη β’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδος ΟΠΑΠ, αποκλείοντας με 1-0 τον Ηρακλή Ψαχνών από τη συνέχεια του θεσμού, με τον Γ. Ιορδανίδη να σκοράρει στο 84’.

Από εκεί και πέρα τα φαβορί, άλλα δύσκολα και άλλα εύκολα, πήραν την πρόκριση στα παιχνίδια που κρίθηκαν στην κανονική διάρκεια, γιατί κάποια οδηγήθηκαν στην παράταση.

Ο Αγροτικός Αστέρας με γκολ του Στεφανίδη στο 73’ κέρδισε εκτός έδρας τον Βατανιακό με 1-0, ενώ με το ίδιο σκορ επικράτησε ο Πιερικός στη Ζάκυνθο της τοπικής ομάδας (64’ Κοντέων).

Στο δεύτερο ημίχρονο «καθάρισε» ο Εθνικός Αστέρας το εκτός έδρας ματς με τον Μέγα Αλέξανδρο (2-0) με γκολ των Χωριανόπουλου (50’) και Χαϊκάλη (90’+1’).

Το γκολ του Καρλόπουλου στο 70’ ήταν αυτό που χάρισε την πρόκριση στον Θρασύβουλο μέσα στο «Π. Μαγουλάς» επί της Νίκης Βόλου (1-0).

Οι Τάντιτς (51’) και Καλτσάς (65’) έδωσαν στη Βέροια τη νίκη μέσα στον Τύρναβο (2-0) και μαζί το… εισιτήριο για την επόμενη φάση.