Ο ΟΦΗ πέτυχε σήμερα στην Ρόδο ίσως την πιο σημαντική νίκη του πρωταθλήματος μέχρι την επόμενη. Οι Κρητικοί πέρασαν αλώβητοι από το «Σμαραγδένιο» νησί, ξεπερνώντας το εμπόδιο του Διαγόρα με 0-1, χάρη σε τέρμα που πέτυχε ο Ιβάν Ρούσεφ στο 3’. Ο Βούλαγαλος ανέλαβε την εκτέλεση φάουλ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Ταμπάση, βάζοντας ουσιαστικά τις βάσεις για το σπουδαίο αποτέλεσμα.

Το γκολ αυτό έδωσε άλλο αέρα στους παίκτες του Νίκου Αναστόπουλου οι οποίοι προσπάθησαν και κράτησαν το μηδέν παρά την πρώτη αντίδραση του Διαγόρα.  Στο 7’, οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη χαμένη ευκαιρία, όταν ο Ρέγιες βρήκε μόνο του μέσα στην περιοχή του ΟΦΗ τον Σπάρταλη, ο οποίος όμως με κακό πλασέ έστειλε τη μπάλα άουτ. Ένα λεπτό αργότερα, ο Ρούσεφ με το αριστερό μέσα από την περιοχή, επιχείρησε το σουτ στέλνοντας και αυτός τη μπάλα να περάσει λίγο έξω από το δοκάρι του Ταμπάση.

Στο 23’ ο Γεωργίου θα κάνει το μακρινό σουτ για τον Διαγόρα, η μπάλα θα αναπηδήσει στον κακό αγωνιστικό χώρο, θα ξεγελάσει προς στιγμή τον Βεζυρίδη, ο οποίος όμως στη συνέχεια θα διώξει σε κόρνερ.

Με την συμπλήρωση τριάντα λεπτά παιχνιδιού, ο Γιακούμπου θα κάνει τη σέντρα σουτ δεξιά, ο Προβατίδης έδιωξε τη μπάλα την τελευταία στιγμή.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφερε και την μοναδική ευκαιρία που έγινε μέχρι το τέλος του παιχνιδιού! ο Σαλαμαστράκης προσπάθησε να απειλήσει με κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων του ΟΦΗ.

Ουσιαστική ευκαιρία δεν έκανε καμία από τις δύο ομάδες, με το 0-1 να μένει για τον ΟΦΗ και να πανηγυρίζει μια μεγάλη νίκη που τον έφερε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Διαγόρας (Π. Ρουτζιέρης): Ταμπάσης (17' λ.τ.Χειμωνέτος), Σκόνδρας, Χατζόπουλος, Σαλαμαστράκης, Ρέγιες (72' Αγκιρίμπα), Σπάρταλης, Γκούντμαν, Γεωργίου, Προβατίδης, Πλάτανος, Ταραχούλσκι

ΟΦΗ (Ν. Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Πίτσος, Γαλανόπουλος, Χαριτωνίδης, Γεωργίου, Κάλαϊτζιτς, Κιάσσος, Ρούσεφ (55' Μπουλούτ), Παπουλής, Γιακούμπου (72' Τάντιτς), Καμπάνταης.