Σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια της χρονιάς για τη «μάχη» της παραμονής ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου κατάφερε να πανηγυρίσει την πρώτη του νίκη στη φετινή Α1 πόλο γυναικών.

Τα κορίτσια του Κώστα Φιτσανάκη στην 25άρα πισίνα του κολυμβητηρίου Χανίων κέρδισαν δύσκολα με 13-12 τον Πανιώνιο, με κορυφαίες σε ακόμα ένα παιχνίδι τις Χανιώτισσες, Πενταράκη και Φαρμάκη, που πέτυχαν από 5 και 3 γκολ αντίστοιχα.

Το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 4-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, αλλά οι «κυανέρυθρες» με ένα επιμέρους 5-3 στη συνέχεια έφεραν την ισορροπία στο παιχνίδι, με το ημίχρονο να λήγει 7-7.

Ο ΝΟΡ πήρε ξανά το προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, κρατώντας το ένα γκολ διαφορά μέχρι τη λήξη, με το τελευταίο οκτάλεπτο να είναι δραματικό.

Ο Πανιώνιος ολοκλήρωσε τον αγώνα με τέσσερις αποβολές, αφού αποχώρησαν οι Αλούπη, Παπαδάκη, Κοντογιάννη και Αποστολίδου, ενώ κόκκινη αντίκρισε για διαμαρτυρία τόσο ο προπονητής του Κώστας Σακκαλής, όσο και ο έφορος Γιώργος Νικολόπουλος, μαζί με τη Σοφία Αλούπη.

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-5, 2-1, 4-4.

Ν.Ο. Ρεθύμνου (Κώστας Φιτσανάκης): Πενταράκη 5, Φαρμάκη 3, Παλικαράκη 1, Φραγκιουδάκη 1, Πλούμη 1, Μπεκρή 1, Μανωλιουδάκη 1.

Πανιώνιος (Κώστας Σακκαλής): Παπαγεωργίου 3, Παπαδάκη 2, Αλούπη 2, Κανελλόπουλου 2, Κάλλη 1, Ζέκου 1, Κοντογιάννη 1.