Σε μια ατμόσφαιρα που θύμιζε «μπαρούτι» από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό και με την ομάδα μπάσκετ του «Ηράκλειο» να προπηλακίζεται τόσο στο ημίχρονο όσο και στο τέλος του αγώνα το συγκρότημα του Β. Ράλλη έχασε σήμερα στον Βόλο από την τοπική Νίκη με 97-88 για την 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β΄ Εθνικής κατηγορίας του μπάσκετ.

Όσον αφορά το καθαρά αγωνιστικό κομμάτι οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο μόνο που το καλό ημίχρονο του το «Ηράκλειο» το έκανε στα δύο πρώτα δεκάλεπτα όπου προηγήθηκε μέχρι και 15 πόντους , κλείνοντας το πρώτο μέρος με μια διαφορά 10 πόντων (39-49).

Στα επόμενα δύο δεκάλεπτα οι παίκτες της Νίκης Βόλου ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους και κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα με 55-53 το οποίο δεν έχασαν μέχρι το τέλος της αναμέτρησης .

Πρώτος σκόρερ για το «Ηράκλειο» ήταν ο Πετράκης με 20 πόντους και 4 τρίποντα ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Θυμνιός με 16.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 39-49, 68-59, 97-88.

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Ζαφειρούδης): Παπούλιας, Μαυρογιάννης 6, Σαμαράς, Χρηστομάνος 2, Θυμνιός 16, Κουτίνας 15 (1), Τσώλης 12 (2), Φρουσκλιάς 13, Ζαρογιάννης 7, Στάμος 8, Μυστιλιάδης 11 (3), Πολίτης 7 (1).

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Ράλλης): Αγαπητός, Δαγαλάκης, Κωτούλας 2, Στεφανάκης 5 (1), Ξενάκης 8, Αρναουτάκης Μ. 3, Πετράκης 20 (4), Καραλής 15 (2), Παπαδόπουλος 16, Χαρίσης 19 (1), Χαλκιαδάκης.