Ένα μπλάκ άουτ των παικτών του Εργοτέλη στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για να φέρει την ήττα της κρητικής ομάδα στην Αθήνα από την Ένωση Ιλίου με 67-56 για την 6η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου της Γ΄Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών.

Η κρητική ομάδα ενώ είχε πολύ καλή παρουσία τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενη με 9 πόντους (22-31) , πραγματοποίησε τραγική εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο όπου έβαλε μόλις πέντε πόντους και δέχτηκε 24. Η Ένωση Ιλίου με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 46-36 και κάπου εκεί τελείωσε το παιχνίδι για τον Εργοτέλη που δεν είχε τις απαραίτητες δυνάμεις για να ξαναμπεί στο ματς.

Πρώτος σκόρερ για τον Εργοτέλη ήταν ο Γρύλλος με 14 πόντους ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Γιανναλέτσος που σημείωσε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-8, 22-31 (ημίχ.), 46-36, 67-56.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Αβραμίδης 5, Μπέλλας Ι. 7 (1), Σπηλιόπουλος 4, Σκαλωμένος 4, Παπαδημητρίου 14 (2), Μπέλλας Ο. 10 (1), Γλυκογιάννης 4, Γιανναλέτσος 15, Καλαμαράς 3 (1), Λοΐζος 1.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος 1, Βαρνάβας 7, Χαλκιαδάκης, Γρύλλης Αντ., Γρύλλος 14 (3), Γρύλλης Σπ. 3 (1), Παναγιωτάκης, Φλιάτης 5, Πάντσιος 10 (1), Γεωργοπαπαδάκος 2, Κομψέλης 2, Τσαμπάς 12.