Έστω και αν «καρδιοχτύπησε» αρκετές φορές στο ματς και ειδικά στις τελευταίες κρίσιμες φάσεις ο ΟΦΗ κατάφερε να ξεπεράσει τα πολλά αγωνιστικά του προβλήματα και να πάρει έστω και δύσκολα μια σημαντική νίκη επί του Αμύντα το Σάββατο στο Κλειστό του ΒΑΚ με 80-77.

Η κρητική ομάδα λόγω των πολλών απουσιών που είχε δεν κατάφερε να βρει σταθερό ρυθμό στο παιχνίδι της και αυτό έδωσε το δικαίωμα στους φιλοξενούμενους να παραμένουν μέσα στο παιχνίδι μέχρι και τα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα.

Το παιχνίδι ήταν κακό ποιοτικά στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Ο ΟΦΗ, ωστόσο διατηρούσε σταθερά ένα μικρό προβάδισμα που έφτασε και τους 5 πόντους (11-6) στο 4’, αλλά ως τη λήξη του δεκαλέπτου ο Αμύντας κατάφερε να μειώσει σε 19-18 χάρης κυρίως στην πολύ καλή του άμυνα, η οποία του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί κιόλας με 22-23 στο 13’. Οι γηπεδούχοι απάντησα με 7-0 σερί κάνοντας το 29-23 στο 15’ και έχοντας καλές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 9 πόντους (40-31), ενώ το ημίχρονο έληξε 42-35.

Ο Αμύντας ξεκίνησε καλύτερα το 3ο δεκάλεπτο. Κράτησε για τρία λεπτά άποντους τους γηπεδούχους και μείωσε σε 44-42 στο 23’. Ο ΟΦΗ αντέδρασε και με τρίποντο του Μπάρδα προηγήθηκε με 49-42 στο 16’:30’’, αλλά και σε 53-45 στο 27’. Και πάλι όμως δε διατήρησε αυτή τη διαφορά με τον Αμύντα να μειώνει σε 67-65 3’:30’’ πριν το τέλος. Οι «ασπρόμαυροι» απάντησαν με 6-0 σερί κάνοντας το 73-65 με καλάθι του Σιζόπουλου στο 38’, αλλά με πρωταγωνιστή τον Ζούπα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στον πόντο 73-72 1’:24’’ πριν το τέλος.

Με βολές ο Κατιάκος έκανε το 75-72, ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Σουρλή στα 53’’ και καλάθι του Κατιάκου που έκανε το 77-72 στα 31 δευτερόλεπτα. Ο Βαρδαβάς με μία βολή έκανε το 77-74 στα 28 δευτερόλεπτα, ενώ με την επαναφορά έγινε φάουλ στον Κερασοβίτη, ο οποίος όμως είχε 0/2 βολές δίνοντας τη δυνατότητα στον Ζούπα με τρίποντο να φέρει το ματς στα ίσα (77-77) 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στα 16 δευτερόλεπτα ο Παπανικολάου είχε 1/2 βολές κάτι που παραλίγο να πληρώσει ο ΟΦΗ, αλλά το λέι απ του Ζούπα ήταν άστοχο στα 5 δευτερόλεπτα και κάπου εκεί όλα κρίθηκαν. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με δύο βολές ο Μπάρδας.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 42-35, 56-53, 80-77.

ΟΦΗ (Κ. Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Μπάρδας 9 (1), Λιούις 8, Σκαμνάκης, Σιζόπουλος 8, Παπανικολάου 7, Κερασοβίτης 18 (2), Τουτζιαράκης 9, Κατιάκος 21 (3).

ΑΜΥΝΤΑΣ (Αλ. Ζαβός): Ζούπας 16 (2), Βαθρακοκοίλης, Βαρδιάνος 17 (3), Λόλας 7, Σαμοθράκης 13 (2), Παγώνης 5 (1), Χείλαρης 1, Σουρλής 2, Βαρδαβάς 4, Τσουγκαράκης 12.