Αν και για 45 λεπτά κρατούσε το «μηδέν» ο Ακρίτας το γκολ του Φραγκιουδάκη στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε το προβάδισμα στον Κισαμικό και άλλαξε τις ισορροπίες στο μεγάλο ντέρμπι της Α’ ΕΠΣΧ.

Η ομάδα του Καστελίου κυριάρχησε στη συνέχεια και πήρε μια τεράστια νίκη με 4-0, που της δίνει το προβάδισμα για τον τίτλο και την φέρνει μόνη πρώτη με 5 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια στον όμιλο τίτλου.

Συνολικά το σερί του συγκροτήματος του Βασίλη Γκούμπλια έφτασε στο φετινό πρωτάθλημα στις 14 νίκες σε αντίστοιχα ματς.

Στο 52’ ο Περράκης έκανε το 2-0 και στο 57’ ο Παπακαστρήσιος ανέβασε το σκορ στο 3-0.

Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο πρώην ποδοσφαιριστής του Ακρίτα, Ανιάγκμπε, στο 62’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση των γηπεδούχων.