Δύο πολύτιμους βαθμούς στην έδρα του άφησε την Κυριακή το μεσημέρι ο ΟΦΗ που για την 14η αγωνιστική της Super League έμεινε στο 0-0 με την Κέρκυρα.

Από την μία η μέτρια εως κακή εμφάνιση των παικτών της κρητικής ομάδας και από την άλλη η μαζική άμυνα των «Φαιάκων» που δεν δημιούργησαν ούτε μια φάση στην εστία του Κάρολ καθόρισαν την εξέλιξη του αγώνα και το τελικό αποτέλεσμα.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σαν να μην πέρασε για τον ΟΦΗ καθώς το συγκρότημα του Νίκου Αναστόπουλου προσπαθούσε με ανορθόδοξο τρόπο να διασπάσει την πολυπρόσωπη άμυνα της Κέρκυρας περισσότερο με γεμίσματα και όχι με οργανωμένες επιθέσεις. Αυτό φάνηκε και από το γεγονός ότι ο ΟΦΗ απείλησε μόλις δύο φορές την εστία των φιλοξενούμενων στο πρώτο ημίχρονο με τον Σουμπίνιο στο 17΄ με σουτ και με φάουλ στο 19΄.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο ΟΦΗ μπήκε πιο ορεξάτος στο παιχνίδι αλλά και πάλι συναντούσε δυσκολίες στο να πατήσει την περιοχή του Γκαλίνοβιτς. Στο 51΄ ο Σουμπίνιο βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Παπουλή αυτός έκανε το σουτ αλλά μπλόκαρε ο Γκαλίνοβιτς, ενώ τα σουτ του Βερόν και του Κάλαϊτζιτς έξω από την περιοχή στο 66΄ και το 70΄ πέρασαν ελάχιστα άουτ από την εστία της Κέρκυρας. Τελευταία καλή φάση στο παιχνίδι για τον ΟΦΗ για να ανοίξει το σκορ και η κλασικότερη σε όλο το παιχνίδι ήταν στο 83΄ όταν ο Μάντζιος βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Γκαλίνοβιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του επιθετικού του ΟΦΗ και το ίδιο έπραξε μπλοκάροντας με διπλή προσπάθεια την μπάλα στο νέο σουτ από τον Σουμπίνιο.

ΟΦΗ (Ν. Αναστόπουλος): Κάρολ, Γαλανόπουλος (85’ Μπούρμπος), Μπουλούτ, Γεωργίου, Ταυλαρίδης, Κάλαϊτζιτς, Βερόν (77’ Χόρχε Λόπεθ), Σουμπίνιο, Παπουλής, Σίσιτς (68’ Καμπάνταης), Μάντζιος.

Κέρκυρα (Φ. Γκράθια): Γκαλίνοβιτς, Βενέτης, Γραμμόζης, Μίχος, Αγρίτης, Μαϊστόροβιτς, Οσμάν, Γκουστάβο, Λόβιν (60’ Καλαντζής), Ιωάννου (76’ Μαζνόφ), Τσίγκας (85’ Χάμπλ).