Δεν κατάφερε να αντισταθεί στην ανωτερότητα της Κέρκυρας ο Πλατανιάς και μοιραία δέχθηκε την ήττα με 0-3, που σήμαινε και τον αποκλεισμό του από τη συνέχεια του Κυπέλλου Ελλάδος ΟΠΑΠ.

Παρά το γεγονός ότι η χανιώτικη ομάδα μπήκε ορεξάτα στην αναμέτρηση δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τις φάσεις που είχε στο πρώτο μέρος.

Αντίθετα οι «Φαίακες» ανεβάζοντας ρυθμό μετά το 30’ κατάφεραν να προηγηθούν με τον Γιάντση (34’), ενώ σα να μην έφτανε αυτό ήρθε και το δεύτερο… χτύπημα στο 40’ με το γκολ-πέναλτι του Μπάρκογλου.

Στην επανάληψη ξανά οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά, αλλά το γρήγορο γκολ του Μπάρκογλου (52’) έβαλε τέλος στην αναμέτρηση από νωρίς και έδωσε διαδικαστικό χαρακτήρα στα εναπομείναντα λεπτά.

Το φιλμ του αγώνα

4’ Μπαλιά του Μιρτσέτα στον Ναζλίδη, το σουτ του οποίου περνάει παράλληλα από την εστία.

15’ Σουτ του Μιρτσέτα μπλοκάρει ο Αναστασόπουλος.

17’ Σουτ από τον Μπάρκογλου στην αγκαλιά του Λαζαρίδη.

19’ Σέντρα του Γιάντση, κεφαλιά του Μπάρκογλου μπλόκαρε ο Λαζαρίδης.

20’ Το σουτ του Μιρτσέτα καταλήγει άουτ.

26’ Μπαλιά του Γραμμόζη, πλασέ του Μαζνόφ στα χέρια του Λαζαρίδη.

33’ Λάθος του Λαζαρίδη, ο Μαζνόφ κερδίζει αλλά ο Ραπτάκης κόβει σωτήρια το γύρισμα που κάνει προς τον Γραμμόζη.

34’ ΓΚΟΛ: Σουτ του Γιάντση, μετά από πάσα του Γραμμόζη, αποκρούει ο Λαζαρίδης και με νέο σουτ ο επιθετικός της Κέρκυρας ανοίγει το σκορ (0-1).

35’ Ο Μανουσάκης βγάζει τετ-α-τετ με τον Αναστασόπουλο τον Μιρτσέτα, αλλά υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ ο τελευταίος, απόφαση που ξεσηκώνει διαμαρτυρίες.

37’ Σουτ του Γραμμόζη μπλοκάρει ο Λαζαρίδης.

39’ Σέντρα του Γραμμόζη η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Δράμι και ο διαιτητής Καλογερόπουλος καταλογίζει πέναλτι.

40’ ΓΚΟΛ: Ο Μπάρκογλου εκτελεί εύστοχα το πέναλτι για το 0-2.

53’ ΓΚΟΛ: Λάθος του Γκονζάλες επωφελείται ο Μπάρκογλου που με σουτ κάνει το 0-3, με το δεύτερο προσωπικό του γκολ.

66’ Πάσα του Μαρτσάκη, σουτ του Μιρτσέτα μπλόκαρε ο Αναστασόπουλος.

70’ Σουτ του Ναζλίδη μετά από φάση διαρκείας, ξανά ο γκολκίπερ της Κέρκυρας εξουδετερώνει.

85’ Ο Ναζλίδης βρίσκεται στο έδαφος μετά από «μονομαχία» με τον Βέντσελ και ζητάει πέναλτι, αλλά αντικρίζει την κίτρινη κάρτα για «θέατρο».

Πλατανιάς (Τίμος Καβακάς): Λαζαρίδης, Παληγεώργος (79’ Τσοντάκης), Ραπτάκης, Θεοδωρέλλης, Κουρτεσιώτης, Μανουσάκης, Γκονζάλες, Μιρτσέτα, Μαραγκουδάκης, Δράμι (61’ Μαρτσάκης), Ναζλίδης.

Κέρκυρα (Χάβι Γκραθία): Αναστασόπουλος, Μαϊστόροβιτς (79’ Βιόπουλος), Βερονέζι (65’ Μίχος), Γραμμόζης (58\’ Παρασκευαΐδης), Σακελλαρίου, Βέντσελ, Καλαντζής, Γιάντσης, Μπάρκογλου, Μαζνόφ, Χαμπλ.