Ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου, που θέλει αυτόν που χάνει τις ευκαιρίες να… τιμωρείται, έκανε την εμφάνισή του στο γήπεδο της Μοναχής Ελιάς, στην αναμέτρηση των Νέων ανάμεσα σε Χανιά και Ρέθυμνο.

Η Μικτή της ΕΠΣΧ έχανε το ένα γκολ πίσω από το άλλο, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι Νέοι της ΕΠΣΡ ήταν πιο αποτελεσματικοί στις αντεπιθέσεις αξιοποιώντας στο έπακρο τις ευκαιρίες τους και παίρνοντας μία σπουδαία νίκη με 3-2.

Το αποτέλεσμα, που φέρει την υπογραφή κυρίως των Κλάδου και Κλίνη, διατηρεί στην κορυφή το Ρέθυμνο, παρέα με το Ηράκλειο.

Το φιλμ του αγώνα
2’ Πλασέ του Νικολακάκη με το πόδι αποκρούει ο Κλάδος.

17’ Σουτ του Ντεντάκη, εντυπωσιακά αποκρούει ο Κλάδος.

25’ Ο τερματοφύλακας του Ρεθύμνου «βγαίνει» νικητής και στο ανεπανάληπτο τετ-α-τετ  με τον Τσιτσιριδάκη.

29’ Σκαφτό σουτ του Νικολακάκη έξω από την περιοχή στο οριζόντιο δοκάρι και στη γραμμή.

31’ Ο Τσίτας μόνος μες την περιοχή πλασάρει αλλά ο Κλάδος αποκρούει ξανά.

38’ ΓΚΟΛ: Σέντρα Τσιτσιριδάκη, κεφαλιά του Ντεντάκη αποκρούει ο Κλάδος, αλλά ο Τσίτας σε κενή εστία στέλνει την μπάλα στα δίκτυα (1-0).

39’ Πρώτη φάση για το Ρέθυμνο, με το σουτ του Λογιάκη να καταλήγει άουτ.

40’ ΓΚΟΛ: Σε ανύποπτη φάση ο Κελάκης κάνει πέναλτι πάνω στον Κλίνη και το εκτελεί εύστοχα ο Χαλκιαδάκης για το 1-1.

51’ Φάουλ του Νικολακάκη, κεφαλιά του Πατεράκη μπλοκάρει ο Κλάδος, που στη συνέχεια χάνει την μπάλα και από τις κόντρες ο Πατεράκης σουτάρει στην αγκαλιά του γκολκίπερ.

53’ Σουτ του Τσιτσιρδάκη άουτ.

54’ ΓΚΟΛ: Σε αντεπίθεση του Ρεθύμνου ο Κλίνης αποφεύγει τον Κελάκη και πλασάρει σωστά για το 1-2.

57’ ΓΚΟΛ: Τραγικό λάθος στην άμυνα των Χανίων, επωφελείται ο Κλίνης, που σκοράρει ξανά με πλασέ.

59’ ΓΚΟΛ: Πέναλτι καταλογίζεται πάνω στον Γελαδάρη και το εκτελεί εύστοχα ο Τσίτας (2-3).

74’ Φάουλ του Νικολακάκη κεφαλιά του Γιουρουκάκη άουτ.

Νέοι Ε.Π.Σ.Χ. (Βαγγέλης Πρόκος-Γιάννης Μηνάς): Πετράκης, Κελάκης (62’ Σκανδαλάκης), Βαϊγκούσης, Πατεράκης, Χαραλαμπάκης, Μαράκης (70’ Βιττωράκης), Ντεντάκης, Καζαντζής, Τσίτας, Νικολακάκης, Τσιτσιριδάκης (64’ Γιουρουκάκης).

Νέοι Ε.Π.Σ.Ρ. (Θανάσης Πετράκης-Μιχάλης Δεληγιαννάκης): Κλάδος, Λαδιανός (82’ Κωστόπουλος), Μεταξάκης (49’ Καστελιανός), Κουτσάκης, Γελαδάρης, Χαλκιαδάκης, Γασπαράκης, Παπαδάκης, Καργάκης, Λογιάκης, Κλίνης (91’ Ζαχαριουδάκης).