Συγκλονιστικό ήταν το μπαράζ του Κυπέλλου Παίδων της ΕΠΣΧ, στο οποίο κρινόταν μία θέση στον τελικό του θεσμού. Μετά από 70 λεπτά κανονικής διάρκειας και 20 παράτασης δεν υπήρξε νικητής (1-1) κι έτσι Άρης Σούδας και Πλατανιάς/Α.Ε. Κυδωνίας οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Εκεί οι «κόκκινοι» ήταν πιο εύστοχοι και πήραν την πρόκριση με σκορ 4-2 στην διαδικασία αυτή.

Την Τετάρτη (4/1) στις 15.00 είναι ο μεγάλος τελικός ανάμεσα στον Α.Ο. Χανιά και τον Πλατανιά/Α.Ε. Κυδωνίας, στην ίδια έδρα, το γήπεδο της Μοναχής Ελιάς.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο απειλητικά χάνοντας ευκαιρίες με τους Καραντωνάκη-Κοκονάκη (9’) και Μαρκοδούνα (18’), ενώ ο Άρης «απάντησε» με τον Καπάνταη (26’ και 29’).

Τελικά στο 33’ και λίγο πριν πάνε οι ομάδες στα αποδυτήρια ο Καραντωνάκης εκτέλεσε φάουλ και ο Κοκονάκης με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον Πλατανιά/Α.Ε. Κυδωνίας.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Κοκονάκης έχασε απίστευτη ευκαιρία για το 2-0, με τον Στεφανίδη να τον σταματάει προ κενής εστίας.

Στην επανάληψη πιο καλά μπήκε η ομάδα της Σούδας, που έφτασε κοντά στην ισοφάριση με τους Καπάνταη (42’) και Φέτσκα (43’), για να την πετύχει τελικά στο 48’.

Ο Φέτσκα εκτέλεσε φάουλ και μετά από σύγχυση μέσα στην περιοχή ο Καζάκος με σουτ εξ’ επαφής ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 50’ ο Άρης «άγγιξε» το 1-2 αλλά το δοκάρι «απέκρουσε» την κεφαλιά του Σμυρνάκη.

Από μία φάση υπήρξε για κάθε ομάδα μέχρι τη λήξη της κανονικής διάρκειας, με τους Καραντωνάκη (53’) και Στεφανίδη (60’).

Στην παράταση πέρα από το σουτ του Γ. Κανελάκη, που κατέληξε άουτ, δεν υπήρχε κάποια άλλη ευκαιρία.

Στα πέναλτι ο Πλατανιάς/Α.Ε. Κυδωνίας πιο ψύχραιμος και εύστοχος πήρε την πρόκριση.