Μια ανάσα από μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη έφτασε ο ΑΓΟΡ που αποδείχθηκε σκληρό καρύδι για τον Κολοσσό στην Ρόδο και λύγισε στην παράταση χάνοντας με 93-90 με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες στην κανονική διάρκεια του αγώνα με 73-73.
Στο «Βενετόκλειο» το ματς ήταν ντέρμπι από το πρώτο λεπτό μέχρι το τελευταίο. Ο ΑΓΟΡ, που είχε σε πολύ καλή μέρα τους Κρίστμας, Δέδα και Λάτοβιτς δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο στον Κολοσσό να κάνει το παιχνίδι του και να «χτίσει» διαφορά.

Οι δύο ομάδες πήγαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος και το 73-73 τις έστειλε στην παράταση. Εκεί, ο Χάτεν πήρε την κατάσταση στα χέρια του… Οι Ροδίτες έφτιαξαν και διατήρησαν μέχρι το τέλος μία μίνι διαφορά 3-5 πόντους για να φτάσουν τελικά στην νίκη με σκορ 93-90.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 30-33, 53-52, 73-73, 93-90(Παράταση)

Κολοσσός:Λιακόπουλος 1, Χάτεν 27, Πανος 1, Γεωργαλής 5, Ασημακόπουλος 7, Μπούκιν 19 Χαρίσης 4, Τσάμης 14, Χόπσον 15, Κομποδιέτας, Αυγενικός, Αγγελάκος

ΑΓΟΡ:Κρίστμας 25, Κούμουλος , Παπανικολάου 9, Ράιτ 10, Τσόκλας 9, Καλλινικίδης 2, Δορκοφίκης 3, Τζόνσον 1, Λάτοβιτς 11, Πέτγουεϊ 7, Δέδας 13, Κατσαρές