Πολύ κοντά σε μια πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη επί του πρωτοπόρου Αίολου Τρικάλων έφτασε την Κυριακή το «Ηράκλειο» που ηττήθηκε στην παράταση με 96-95 από τους γηπεδούχους για την 14η αγωνιστική της Β΄ Εθνικής.

Η κρητική ομάδα έκανε ένα εκπληκτικό πρώτο μέρος και προηγήθηκε μέχρι και 21 πόντους επί του Αίολου με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με το «Ηράκλειο» να προηγείται με 30-46.

Οι γηπεδούχοι όμως ήταν καλύτεροι από το «Ηράκλειο» στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και το ματς έγινε ένα πραγματικό ντέρμπι που στην κανονική του διάρκεια έληξε ισόπαλο 84-84 με την κρητική ομάδα να ισοφαρίζει με τρίποντο του Κωτούλα .

Στην παράταση 7΄΄πριν το τέλος το «Ηράκλειο» ήταν μπροστά με 94-95 όμως οι γηπεδούχοι με ένα ανάποδο λέι απ του Παπαχρήστου 2΄΄΄δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του αγώνα πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 96-95.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Β. Ράλλη ήταν ο Γ. Στεφανάκης με 19 πόντους και 3 τρίποντα , ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Κακλαμάνος με 27 πόντους και 5 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα : 10-27, 30-46, 64-63, 84-84 (κ.α.), 96-95

Αίολος Τρ. (Τζήμας): Λεπενιώτης 12, Λάππας 2, Γκουλέκας, Τριανταφύλλου 3, Τσούτσος 9, Κακλαμάνος 27 (5), Χαρισμίδης 18, Φούντας 10 (1), Παπαχρήστος 15 (2).
«Ηράκλειο» : Μ. Αρναουτάκης, Κωτούλας 8 (2), Στεφανάκης 19 (3), Πετράκης 12 (1), Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Γ., Παπαδόπουλος 14, Αγαπητός 14, Χαλκιαδάκης 2, Καραλής 13 (2), Χαρίσης 13 (2).