Μια σημαντική εκτός έδρας νίκη που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στον στόχο της παραμονής στην κατηγορία σημείωσε την Κυριακή το απόγευμα στη Λαμία ο Εργοτέλης που κέρδισε τον τοπικό Έσπερο με 66-48.

Ουσιαστικά η κρητική ομάδα εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα από το πρώτο ημίχρονο όταν με το τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου προηγήθηκε με 18-34.

Η διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +19 (34-53) με το συγκρότημα του Γ. Μακράκη να κάνει συντήρηση δυνάμεων στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο παίρνοντας τη νίκη στο τέλος με άνεση με 48-64.

Πρώτος σκόρερ για την κρητική ομάδα ήταν ο Πάντσιος με 17 πόντους και 2 τρίποντα ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γιαννουζάκος που πέτυχε 20 πόντους με 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 18-34, 34-53, 48-64.

Έσπερος Λαμίας (Γ. Σοφογιάννης): Καργιώτης, Φούντας 7 (1), Μαγιντόμπε 4, Αποσκίτης 2, Γκρινιάρης 9, Σοφογιάννης Μ. 3, Μπέλλης 3 (1), Καζάκος, Γιαννουζάκος 20 (2), Σπυρόπουλος.

Εργοτέλης (Γ. Μακράκης): Σκάνδαλος 4, Βαρνάβας 2, Χαριτάκης, Χαλκιαδάκης, Γρύλλης Α. 12 (2), Γρύλλος5 (1), Φλιάτης 1, Παναγιωτάκης 2, Πάντσιος 17 (2), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 11 (3), Κομψέλης, Τσαμπάς 10.