Ελάχιστες ελπίδες πλέον έχει η ομάδα μπάσκετ του Ηροδότου για να παραμείνει στον 2ο όμιλο του Νότου της Γ΄ Εθνικής κατηγορίας μετά και την σημερινή του ήττα με 48-58 από τη Νίκη Αμαρουσίου μια ομάδα δηλαδή που έχει τον ίδιο στόχο με το συγκρότημα της Νέας Αλικαρνασσού.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρόδοτος έκανε καλή εμφάνιση και κατάφερε να προηγηθεί με 27-24 με την λήξη του δευτέρου δεκαλέπτου όμως η ομάδα του Γ . Κόκκινου δεν είχε διάρκεια στο παιχνίδι της στο 3ο και στο 4ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τα ηνία του αγώνα και να διατηρήσουν ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνα με 58-48.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-24 (ημίχ.), 37-46, 48-58.

Ηρόδοτος (Κόκκινος): Νίχλος 12 (2), Αρβανίτης, Κολοβός 3, Σταθάκης 6, Μαϊστρέλης 7 (2), Οικονόμου, Μαυρόπουλος 14 (1), Μηλαθιανάκης 3 (1), Αποστολίδης, Παπαδογιαννάκης 3.

Νίκη Αμαρουσίου (Χατζής): Λαμπρόπουλος 2, Κακαβάς 1, Γιαννάκης 2, Γαπκιάδης 5 (1), Κοντογιάννης 9 (1), Κυπριτζόγλου 12 (1), Γιαουρτόγλου 14 (2), Ευαγγελίτσης 10, Τσέκενης 3 (1), Χαραλαμπάκης.