Ισόπαλος 1-1 έμεινε στο Γεντί Κουλέ ο ΟΦΗ κόντρα στα Τρίκαλα για την 23η αγωνιστική της fl. Η Ηρακλειώτικη ομάδα άνοιξε το σκορ με τον Αγρίτη, αλλά δέχτηκε την ισοφάριση από τον Μίνγκ στο 43’. Ο ΟΟΦΗ προσπάθησε στην επανάληψη να πάρει τη νίκη, αλλά δεν τα κατάφερε με αποτέλεσμα να χάσει έδαφος στη προσπάθειά του για να φτάσει στη 2η θέση.

9’ Κόρνερ πλασαριστά ο Ρούσεφ για τον Αγρίτη η προβολή απο κοντά του οποίου θα περάσει σε νέο κόρνερ με την παρέμβαση του Χρήστου. Το νέο κόρνερ εκτέλεσε επίσης ο Ρούσεφ, αναγκάζοντας τον Πουρή στην πρώτη του εντυπωσιακή επέμβαση στο παιχνίδι.

11’ Μακρινό φάουλ του Μίνγκα, η μπάλα περάσει πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Βεζυρίδη.

15’ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ, όταν μετά απο γέμισμα του Τάντιτς απο αριστερά, ο Αγρίτης θα πιάσει την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ απο το κάθετο δοκάρι του Πουρή.

16’ Λάθος της άμυνας του ΟΦΗ θα κερδίσει ο Μανουσάκης, ο οποίος θα βγάλει μόνο του τον Κοντογουλίδη το πλασέ του θα μπλοκάρει δύσκολα ο Βεζυριδης με διπλή προσπάθεια.

24' Πρώτη αλλαγή για τα Τρίκαλα, στη θέση του Μπαλού, πέρασε ο Ιακωβάκης.

25’ Καλή φάση για τον ΟΦΗ, με τον Αγρίτη να δίνει έξοχη πάσα στο Κάλαϊτζιτς και αυτός με σουτ να περάσει τη μπάλα ελάχιστα πάνω απο το οριζόντιο δοκάρι του Πουρή.

28’ Κίτρινη κάρτα στον Μίνγκα.

32’ Έξοχη πάσα του Καμπάνταη στον Ρούσεφ, κακό πλασέ του Βούλγαρου όμως και η μπάλα θα φύγει πολλά μέτρα άουτ.

33΄Σέντρα σουτ του Αγρίτη απο αριστερά, θα μπλοκάρει ο Πουρής.

34’ Πρώτη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, στη θέση του Κιάσσου περνά ο Βερόν.

36’ Κίτρινη κάρτα ο Χρήστου για σκληρό φάουλ στον Κάλαϊτζιτς, κάρτα που θα μπορούσε να είναι και κόκκινη.

38’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ. Ωραία σέντρα του Γαλανόπουλου απο δεξιά, στο δεύτερο δοκάρι πετάχτηκε ο Αγρίτης και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τον ΟΦΗ.

43’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ. Ο Χρήστου θα δώσει στον Μανουσάκη απο αριστερά, αυτός θα κάνει τη σέντρα και ο αμαρκάριστος Μίνγκας θα κάνει με κεφαλιά το 1-1

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

52’ Σέντρα σουτ του Γαλανόπουλου απο τη δεξιά πλευρά θα μπλοκάρει ο Πουρής.

55' Δεύτερη αλλαγή για τα Τρίκαλα, στη θέση του σκόρερ της ισοφάρισης Μίνγκα, θα περάσει ο Ουέλιγκτον.

Πιο δραστήριος και κινητικός χωρίς όμως ουσία και αποτέλεσμα ο ΟΦΗ στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου. Έχει καλύτερο τρόπο ανάπτυξης, όμως και πάλι οι αργές επιστροφές της άμυνας δίνουν τη δυνατότητα για αντεπιθέσεις στους φιλοξενούμενους.

61’ Πρώτη καλή φάση για τον ΟΦΗ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Τάντιτς να βγάζει πολύ καλή σέντρα και ο Καμπάνταης με κεφαλιά θα αναγκάσει σε σωτήρια επέμβαση τον Πουρή.

62’ Δεύτερη αλλαγή και για τον ΟΦΗ, στη θέση του Τάντιτς πέρασε ο Παπουλής.

65’ Ο Καμπάνταης θα πάρει τη μπάλα αριστερά απο τον Πίτσο, απο το ύψος της περιοχής θα κάνει του σουτ, αντί να δώσει στον αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή Αγρίτη και η μπάλα θα περάσει άουτ.

71’ Σέντρα απο τη δεξιά πλευρά του Γαλανόπουλου, κεφαλιά του Ρούσεφ, η μπάλα θα περάσει πάνω απο το τέρμα των Τρικάλων.

72’ Αναγκαστική η τρίτη αλλαγή για τον ΟΦΗ, στη θέση του τραυματία Χαριτωνίδη θα περάσει ο Μπερτίν.

73’ Κίτρινη κάρτα στον Σαρακατσάνο.

74’ Γυριστό σουτ έξω απο την περιοχή του Κοντογοουλίδη, η μπάλα θα περάσει λίγο έξω απο το δεξί παραθυράκι της εστίας του Βεζυρίδη.

76’ Ο Παπουλής θα περάσει μέσα στην περιοχή των Τρικάλων με ατομική ενέργεια, θα κάνει το σουτ, με τη μπάλα να περνά σύριζα άουτ απο την εστία του Πουρή, στη μεγαλύτερη στο δεύτερο μέρος χαμένη ευκαιρία για τον ΟΦΗ.

87' Τρίτη και τελευταία αλλαγή για τα Τρίκαλα στη θέση του Κοντοηουλίδη πέρασε ο Πέρες.

88’ Ατομική προσπάθεια του Πέρες και συρτό σουτ απο το ύψος της περιοχής θα μπλοκάρει ο Βεζυρίδης, στην καλύτερη ευκαιρία στην επανάληψη για τα Τρίκαλα.

91’ Νέα καλή φάση για τους φιλοξενούμενους, με τον Μανουσάκη να κάνει το σουτ και η μπάλα να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Λήξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:
ΟΦΗ (Ν. Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Πίτσος, Γαλανόπουλος, Γεωργίου, Χαριτωνίδης (72’ λ.τ.Μπερτίν), Κάλαϊτζιτς, Κιάσσος (34’ Βερόν), Ρούσεφ, Τάντιτς (62’ Παπουλής), Αγρίτης, Καμπάνταης.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Γ. Βαζάκας): Πουρής, Χρήστου, Μπακομήτρος, Σαρακατσάνος, Γιώτας, Μπαλού (25’ Ιακωβάκης), Σαββίδης, Κόρμπος, Μανουσάκης, Μίνγκας (55’ Ουέλιγκτον), Κοντογουλίδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Λιαχούδης από τη Μακεδονία, με επόπτες τον Θανασακούδη και τον Πατσιά, επίσης από τη Μακεδονία.