Σε ένα ματς όπου τα είχε όλα ο ΟΦΗ κατάφερε να χάσει τη νίκη μέσα από τα χέρια του στην Πάτρα κόντρα στο ντέρμπι με τον τοπικό Απόλλωνα καθώς ηττήθηκε στην παράταση με 100-94 .

Το παιχνίδι είχε αρκετή ένταση , επεισόδια εκκένωση του γηπέδου και ημίωρη διακοπή αλλά όλα αυτά δεν θα είχαν συμβεί αν ο ΟΦΗ στην κανονική διάρκεια του αγώνα δεν έχανε μέσα από τα χέρια του ένα δικό του ματς.

Η κρητική ομάδα προηγούνταν 81-85 15΄΄ δευτερόλεπτα πριν το τέλος και κρατούσε τη νίκη στα χέρια της όμως ένα καλάθι του Πέτροβιτς στα 10΄΄ δευτερόλεπτα και μια λάθος πάσα στην επαναφορά από τον Μπάρδα που έδωσε την μπάλα στον Δανιήλ έστειλαν το ματς στην παράταση.

Ακολούθησε μία περίπου ημίωρη διακοπή καθώς οι διαιτητές ζήτησαν να εκκενωθεί το γήπεδο μια και οι φίλαθλοι της Πάτρας πέταξαν αντικείμενα στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ένα κέρμα βρήκε τον β’ διαιτητή της αναμέτρησης κ. Δεσλή. Παράλληλα με αυτό το γεγονός υπήρξε και μία αψιμαχία ανάμεσα σε παίκτες των δύο ομάδων, αλλά δεν πήρε μεγάλες διαστάσεις.

Στην παράταση ο Απόλλων Πάτρας ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 94-87 περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος, αλλά ο ΟΦΗ με ένα γρήγορο 5-0 σερί μείωσε σε 94-92 26’’ πριν το φινάλε, αλλά δεν πέτυχε κάτι καλύτερο καθώς οι γηπεδούχοι ήταν ψύχραιμοι και έφτασαν στη νίκη με 100-94.

Τα Δεκάλεπτα: 29-22, 45-39, 65-64, 85-85κ.α,., 100-94.

Απόλλων Π. (Ν. Βετούλας): Πέτροβιτς 19 (1), Αργυρόπουλος 34, Π. Καπερώνης 2, Βίριγιεβιτς 2, Πετρόπουλος 6 (2), Λιανός 2, Δανιήλ 10 (2), Ζαφείρης, Σταμόπουλος 2, Λυμπέρης 3 (1), Κρόλο 16.

ΟΦΗ (Κ. Χουγκάζ): Τσερκιτζόγλου, Μπάρδας 21 (2), Λιούις 6, Παπανικολάου 14, Σιζόπουλος 20(3) , Καραδολάμης, Κερασοβίτης 4, Τουτζιαράκης 21, Κατιάκος 8.