Πραγματοποιώντας αρκετά καλή εμφάνιση στη Λιβαδειά ο Ηρόδοτος έφτασε πολύ κοντά σε μια σημαντική εκτός έδρας νίκη την οποία διεκδικούσε επί ίσης όρης για 30 λεπτά του αγώνα αλλά λύγισε στο τέταρτο δεκάλεπτο γνωρίζοντας τελικά την ήττα από τους γηπεδούχους με 84-69 για την 11η αγωνιστική του 2ου ομίλου του Νότου στη Γ΄ Εθνική.

Ο Ηρόδοτος έκλεισε το πρώτο μέρος προηγούμενος με 44-47 . Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι στο τρίτο δεκάλεπτο το οποίο τελείωσε με την Λιβαδειά να παίρνει μια μικρή διαφορά έξι πόντων (59-53) την οποία κατάφερε με σταθερή απόδοση να την διευρύνει κατά την διάρκεια του τέταρτου δεκαλέπτου παίρνοντας τη νίκη με 84-69.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρόδοτο ήταν ο έμπειρος Αρβανίτης με 18 πόντους ενώ από τους νικητές ξεχώρισε ο Κουλουριώτης με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 44-47, 59-53, 84-69.

Λιβαδειά (Ζητουνιάτης): Ταμπίτσικας 4, Αθανασόπουλος, Κατσαρός 6, Φωτίου 25, Φωτητζόγλου 2, Δελέγκος 9 (2), Κουλουριώτης 19, Τζέμης 7, Ρουμελιώτης, Δημητριάδης 12.

Ηρόδοτος (Κόκκινος): Σταθάκης 3, Παπαδογιαννάκης 8, Νίχλος 12 (3), Αρβανίτης 18 (2), Μαϊστρέλλης Β. 6 (1), Οικονόμου 5, Μαυρόπουλος 3 (1), Μηλαθιανάκης 5, Αποστολίδης 9.