Πολύ καλή εμφάνιση κόντρα στην πρωτοπόρο ομάδα του 2ου ομίλου του Νότου της Γ΄ Εθνικής την Χαλκίδα πραγματοποίησε η ομάδα μπάσκετ του Εργοτέλη που κατάφερε να πάει το ματς στην παράταση αλλά να λυγίσει στο έξτρα πεντάλεπτο χάνοντας με 76-85.

Ο Εργοτέλης έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κέρδιζε με 67-59 αλλά η Χαλκίδα με ένα σερί 11-0 πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 67- 70 1΄και 32΄΄ πριν την λήξη του αγώνα. Ο Γεωργοπαπαδάκος με τρίποντο όμως έστειλε το ματς στην παράταση ισοφαρίζοντας σε 70-70.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Εργοτέλης δεν ήταν εξίσου εύστοχος με αποτέλεσμα η Χαλκίδα να πάρει τη νίκη με 76-85
Τα δεκάλεπτα: 20-24, 40-39, 58-53, 70-70 (κ.α.), 76-85 (α\’ παρ.).

Εργοτέλης (Μακράκης): Σκάνδαλος 1, Βαρνάβας 9, Χαλκιαδάκης, Γρύλλης Α. 18 (1), Γρύλλος 10 (2), Γρύλλης Σ. 3 (1), Φλιάτης 4, Παναγιωτάκης, Πάντσιος 13 (3), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 12 (3), Κομπσέλης, Τσαμπάς 6.

Χαλκίδα (Καλογήρου): Γεώργαρος 17, Πανταζής 3, Αγγέλου, Κυρήκος, Πούλος 5 (1), Κατσούλας 16, Τομαράς 19 (4), Σαμουρέλης 16, Σωτηρίου, Γέρεμιτς 10, Γεροντίτης.