Δυνατές μονομαχίες και ανατροπές είχαμε στα παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή και στις τέσσερις τοπικές κατηγορίες της Ένωσης Ποδοσφαιρικών Σωματείων του Ηρακλείου.

Στην Α1 κατηγορία της ΕΠΣΗ η πρωτοπόρος Α.Ε.Κατσαμπά έκανε το χρέος της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τα Δειλινά κερδίζοντας με 1-2 και εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την ήττα του Κόρακα με 2-0 στο Μεσαρρίτικο ντέρμπι με την Δόξα Γαλιάς καθώς αποσπάστηκε με πέντε πόντους από τον δεύτερο στη βαθμολογία Αλμυρό.

Στην Α2 κατηγορία της ΕΠΣΗ είχαμε φυσιολογικά αποτελέσματα με τις ομάδες της κορυφής να σημειώνουν εντός έδρας νίκες. Το Μεταξοχώρι επικράτησε με 3-0 του Μαραθώνα, ο Κόροιβος κέρδισε με το ίδιο σκορ στις Αγίες Παρασκιές το Μοχό, και ο Ο.Φ.Αρκαλοχωρίου επικράτησε έστω και δύσκολα με 2-1 της Φαιστού.

Στην Β΄ κατηγορία της ΕΠΣΗ η Ανάληψη στον πρώτο όμιλο και η Θέρισος στον δεύτερο πέτυχαν τις νίκες της ημέρας στα παιχνίδια που έγιναν την Κυριακή.

Για τον Α΄ όμιλο η Ανάληψη κέρδισε εκτός έδρας τον Δία με 2-6 και εδραιώθηκε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ στο ντέρμπι του Β΄ ομίλου η Θέρισος έκανε περίπατο κόντρα στην Πυργιώτισσα κερδίζοντας την με 6-2.

Τέλος στην Γ΄ κατηγορία της ΕΠΣΗ είχαμε την Κυριακή τρία παιχνίδια και μια αναβολή για την 15η αγωνιστική .

Ο πρωτοπόρος Α.Ο Καμινίων κέρδισε με 5-0 την Τριτωνία, ο Ελλάνιος Δαίδαλος συνέτριψε με 2-6 τον Μινώταυρο εκτός έδρας , ενώ και η ομάδα της Πυργού επιβλήθηκε άνετα της Βόνης με 4-0

Όσο για το παιχνίδι του ΠΑΝΟΜ 2000 με την Χαραυγή δεν διεξήχθη καθώς δεν προσήλθε γιατρός στο γήπεδο.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της Κυριακής και στις τέσσερις κατηγορίες της ΕΠΣΗ :

Α1 ΕΠΣΗ

Ρωμανός - Λίντο 4-2
ΑΟ Τυμπακίου - Μοίρες 3-0
ΕΓΟΗ - Μινωική 3-3
Δόξα Γαλιάς - Κόρακας 2-0
Δειλινά - ΑΕ Κατσαμπά 1-2

Α2 ΕΠΣΗ
Μεταξοχώρι - Μαραθώνας 3-0
Κόροιβος - Μοχός 3-0
Ο.Φ. Αρκαλοχωρίου - Φαιστός 2-1
Τύλισος - Ποσειδώνας 4-0
Γόρτυς - Δωριέας 0-3

B΄ΕΠΣΗ
A΄ Όμιλος
Νέοι Εργοτέλη – Γούβες 2-0
Αρκαδία – Κουνάβοι 0-0
Δίας – Ανάληψη 2-6
Β΄ Όμιλος
Θέρισος – Πυργιώτισσα 6-2
Γωνιές – Πετροκεφάλι 4-3

Γ΄ΕΠΣΗ
Πυργού – Βόνη 4-0
Α.Ο. Καμινίων – Τριτωνία 5-0
Μινώταυρος – Ελλάνιος Δαίδαλος 2-6
ΠΑΝΟΜ 2000 – Χαραυγή (αναβλήθηκε λόγω έλλειψης γιατρού)