Σε ακόμη ένα ματς ο ΟΦΗ ενώ είχε τα ηνία του αγώνα στα πρώτα δύο δεκάλεπτα στο δεύτερο ημίχρονο έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο και το ματς να πηγαίνει στην παράταση με την κανονική διάρκεια να λήγει 77-77.

Στο έξτρα πεντάλεπτο το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε . Ο Μαργαρίτης με 2/2 βολές “έγραψε” το 83-81, ενώ στη συνέχεια ακολούθησαν πολλές άστοχες επιθέσεις και από τις δύο πλευρές. Ο Σιζόπουλος στα 21” κέρδισε φάουλ και με 2/2 βολές έκανε το (83-83). Στη συνέχεια ο ΟΦΗ έκανε γρήγορο φάουλ στον Μούρτο ( έπαιζε πέρυσι στον ΟΦΗ), ο οποίος με δύο βολές έκανε το 83-85, ενώ στο τέλος οι γηπεδούχοι τόσο στο τρίποντο όσο και στο δίποντο που επιχείρησαν, δεν ευστόχησαν με αποτέλεσμα οι Σερραίοι να πάρουν το ρόζ φύλλο αγώνα.

Η νέα ήττα του ΟΦΗ δεν αποκλείεται να φέρει και αλλαγή στην τεχνική ηγεσία της κρητικής ομάδας που χρειάζεται ένα ηλεκτροσόκ για να επανέλθει στις νίκες και να μην κινδυνέψει με υποβιβασμό στη Β΄ Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 48-40, 56-56, 77-77 ( κ.α.), 83-85 ( παρ.)

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Μπάρδας 2, Λιούις 26 , Παπανικολάου 7 (1), Σιζόπουλος 17 (3 ), Παναγάκης 2, Καραδολάμης 5 , Μπαλάφας, Κερασοβίτης 4, Τουτζιαράκης 9, Κατιάκος 11 (1)

Ίκαροι Σερρών (Καμαράκης): Πεχλιβάνης , Γρίψιος , Τότσιος 21 (2), Μούρτος 11, Καμπερίδης 11 (3 ), Συμεωνίδης 16 , Μαργαρίτης 26, Γεωργιάνος, Θεοδωράκος , Βοϊβατόπουλος, Ιωσηφίδης .