Ο Εργοτέλης ήταν η ομάδα που πήρε με σχετική άνεση το κρητικό ντέρμπι στην Γ΄ Εθνική κατηγορία του μπάσκετ κερδίζοντας με 57-67 στο Κλειστό της Νέας Αλικαρνασσού τον Ηρόδοτο.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ηρόδοτος κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ με τον Εργοτέλη με την λήξη των πρώτων δύο δεκαλέπτων να έχει ένα προβάδισμα έξι πόντων (26-32).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης πάτησε γκάζι και κατάφερε να χτίσει με την λήξη του μια διαφορά 15 πόντων (35-50) , και παρά την φιλότιμη προσπάθεια του Ηροδότου στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Εργοτέλης πήρε με σχετική άνεση στο τέλος τη νίκη με 57-67.

Πρώτος σκόρερ για τους «κιτρινόμαυρους» ήταν ο Φλιάτης με 13 πόντους, ενώ από τους γηπεδούχους ξεχώρισε για ακόμη μια φορά ο έμπειρος Αρβανίτης που σημείωσε 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 26-32 (ημίχ.), 35-50, 57-67.

Ηρόδοτος (Γ. Κόκκινος): Σταθάκης, Κολοβός, Νίχλος 10, Παπαδογιαννάκης 5, Οικονόμου 10, Μαϊστρέλης Β. 3 (1), Αρβανίτης 18, Αποστολίδης 3, Μαυρόπουλος 2, Μηλαθιανάκης 6.

Εργοτέλης (Γ. Μακράκης): Σκάνδαλος 2, Γρύλλης Σπ. 6 (2), Χαλκιαδάκης, Φλιάτης 13 (1), Γρύλλης Αντ. 2, Βαρνάβας 9, Παναγιωτάκης 4, Πάντσιος 12 (2), Γεωργοπαπαδάκος 9 (1), Κομψέλης 3, Τσαμπάς 7.