Μετά την ήττα στο κρητικό ντέρμπι από τον ΟΦΗ ο Εργοτέλης επανήλθε στις καλές εμφανίσεις και κατάφερε να πάρει πολύτιμη ισοπαλία στο «Κλ. Βικελίδης» κόντρα στον Άρη με 1-1 την Κυριακή το απόγευμα για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.

H εικόνα του αγώνα

Ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε στην πρώτη του καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 14΄ να ανοίξει το σκορ. Ο Καπετάνος βρήκε πολύ ωραία μέσα στην περιοχή τον Ακόστα και αυτός με πλασέ έκανε το 1-0 για την ομάδα του κόντρα στην ακινητοποιημένη άμυνα του Εργοτέλη.

Ο Εργοτέλης πάντως κατάφερε να ισορροπήσει στη συνέχεια το παιχνίδι και να φτάσει στην ισοφάριση στο 31΄ όταν ο Φραγκουλάκης βρήκε ωραία από πλάγια δεξιά μέσα στην περιοχή τον Κατσικοκέρη και αυτός με συρτό σουτ ισοφάρισε σε 1-1.

Τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε η πρώτη αναγκαστική αλλαγή για τον Εργοτέλη με τον Χαλκιαδάκη να παίρνει τη θέση του τραυματία Λεάλ.

Ο Άρης απείλησε για το 2-1 πριν κλείσει το πρώτο μέρος στο 43΄ με τον Μίσελ να κάνει την προβολή αλλά την μπάλα να περνάει άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης άσκησε μεγαλύτερη πίεση στην άμυνα του Εργοτέλη με την κρητική ομάδα ναγυρίζει πίσω προκειμένου να διατηρήσει τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας.

Στο 51΄ το σουτ του Καστίγιο πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 66΄ ο Πίρσον έδιωξε την τελευταία στιγμή προ του Τριανταφυλλάκου. Στο 85΄ η κεφαλιά του Φατί μετά τη σέντρα του Ουμπίδες πέρασε μόλις άουτ ,ενώ η φάση του αγώνα έγινε στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων στο 94΄ όταν ο Πίρσον έκανε την επεμβαση του αγώνα μετά την κοτνινή κεφαλιά του Λαζαρίδη χαρίζοντας ουσιαστικά τον βαθμό της ισοπαλίας στην ομάδα του.

Άρης (Μ. Μασάδο): Bελλίδης, Νέτο, Μίσελ, Καστίγιο, Φατί, Σανκαρέ, Γιαννιώτας (46' Τριανταφυλλάκος), Καπετάνος (76' Κατίδης), Λαζαρίδης, Ουμπίντες, Ακόστα (65' Παπαζαχαρίας).

Εργοτέλης (Ν. Καραγεωργίου): Πίρσον, Σαρρής, Χίμπλιγκερ, Δάρλας (82' Γιαλούσης), Λεάλ (35' λ.τ. Μπρούνο 74' λ.τ. Καρέλης), Μπέτο, Σασιασβίλι, Κατσικοκέρης, Ολίσε, Μπούντιμιρ, Φραγκουλάκης.