Με τον Λιούις να εμφανίζεται έστω και καθυστερημένα στο γήπεδο λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρος και να κάνει φοβερή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε να πάρει ακόμη μια σημαντική νίκη επί του Πανερυθραϊκού με 64-51 για την 19η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας του μπάσκετ.

Ο Λιούις έφτασε καθυστερημένα στο γήπεδο καθώς έσκασε το λάστιχο του αυτοκινήτου του λίγο πριν την έναρξη του αγώνα αλλά φαίνεται ότι αυτό βγήκε σε καλό στον ΟΦΗ.

Στο πρώτο ημίχρονο απόντος του Λιούις ο ΟΦΗ είχε προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι με την λήξη του πρώτου μέρους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα δύο πόντων (33-35).

Με την είσοδο του Λιούις στο παιχνίδι όμως η εικόνα της αναμέτρησης άλλαξε στο τρίτο δεκάλεπτο υπερ του ΟΦΗ και με καταπληκτική άμυνα και πόντους από τον Λιούις πήρε μια διαφορά 12 πόντων στο 28΄ (50-38), και παρά το γεγονός ότι ο Πανερυθραϊκός μείωσε σε 49-44 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου ο ΟΦΗ κατάφερε να πατήσει και πάλι γκάζι και να πάρει στο τέλος μια άνετη νίκη με 64-51.

Πρώτος σκόρερ για τον ΟΦΗ ήταν ο Ορφανός που έκανε το καλύτερο παιχνίδι του από τότε που ήρθε στην κρητική ομάδα πετυχαίνοντας 13 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Κατούφας που σημείωσε 20 πόντους με δύο τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-35 (ημίχ.), 49-41, 64-51.

ΟΦΗ (Κ. Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου 2, Κερασοβίτης 2, Λιούις 10, Ορφανός 13, Παπανικολάου 2, Σιζόπουλος 5, Παναγάκης 10 (2), Καραδολάμης, Μπαλάφας 8, Τουτζιαράκης 7, Κατιάκος 5 (1).

Πανερυθραϊκός (Δ. Χουχουλής): Κοντούδης 3, Στραγανιώτης 2, Καλλιανιώτης 12 (2), Ξιούρας 3 (1), Μιχαλόγλου, Πρίτσος 4, Παπάς, Μαχαίρας 5, Ροδόστογλου 2, Κατούφας 20 (2), Παπαντωνάκος.