Ο Ηρακλής Νεροκούρου πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στο ντέρμπι ουραγών του ομίλου τίτλου με 4 -0 επί του Κρητικού Αστέρα στην αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη στο τέλος του ημιχρόνου με 2 γκολ του Σταθάκη.

Στο 45' με εκτέλεση πέναλτι και ενώ αποβλήθηκε ο Μαυροματάκης έκανε το 1-0 και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, έγινε το 2-0 σε μια φάση που ξεσήκωσε θύελλα διαμαρτυριών από πλευράς φιλοξενούμενων.

Όπως υποστηρίζουν, ο βοηθός Αναστασάκης είχε σηκώσει τη σημαία για οφσάιντ, ο διαιτητής Ούτας πήρε πάνω του τη φάση, άφησε το παιχνίδι να εξελιχτεί και ο Σταθάκης πέτυχε το δεύτερο γκολ.

Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες των παικτών του Κρητικού Αστέρα προς τον διαιτητή που είχαν σαν αποτέλεσμα την αποβολή του Περράκη.

Στο 51' έμεινε με 10 παίκτες ο Ηρακλής λόγω δεύτερης κίτρινης που αντίκρισε ο Ποποδάκης.

Στο 70' ο Τσαγκαράκης και στο 85 ο Λιοδάκης πέτυχαν ακόμα δύο γκολ για την ομάδα των Νεροκούρου που έφτασε στην τελική επικράτηση με 4-0.