Μια παλικαρίσια νίκη κόντρα σε μια από τις καλύτερες ομάδες του 2ου ομίλου του Νότου στη Γ΄ Εθνική σημείωσε την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό του Λίντο ο Εργοτέλης κερδίζοντας με 74-65 τον Πόλις Καλλιθέας για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Μπορεί το παιχνίδι στα πρώτα του λεπτά να μην εξελίχθηκε όπως θα ήθελε ο Εργοτέλης με την κρητική ομάδα να χάνει στο 14΄ με 20-28 όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Γ. Μακράκη «ροκάνισαν» την διαφορά και βρέθηκαν με την λήξη του πρώτου μέρους να προηγούνται με 34-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ του Εργοτέλη έφτασε μέχρι και τους 11 πόντους (52-41) με την κρητική ομάδα να κρατάει σταθερά το προβάδισμα και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 52-47.

Ο Εργοτέλης στο τέταρτο δεκάλεπτο διατηρούσε σταθερά τα ηνία του αγώνα , αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Πόλις εμφανίστηκε απειλητικός. Εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη των γηπεδούχων και μείωσε σε 64-61 στο 36’.

Γρύλλος και Γεωργοπαπαδάκος έκαναν το 68-61 ενάμισι λεπτό πριν το τέλος και ουσιαστικά εκεί κρίθηκαν όλα καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθη στην πίεση του Εργοτέλη και το 74-65 διαμορφώθηκε με δύο βολές του Γεωργοπαπαδάκου στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 34-30, 52-47, 74-65.

Εργοτέλης (Μακράκης): Γρύλλης Σπ. 3 (1), Βαρνάβας 12, Χαλκιαδάκης 2, Χαριτάκης, Γρύλλος 8 (1), Σκάνδαλος 2, Παναγιωτάκης, Φλιάτης 4, Πάντσιος 17 (2), Γεωργοπαπαδάκος 12, Κομψέλης, Τσαμπάς 14.

Πόλις Καλλιθέας ( Ζωντός): Μπογδανίδης 3 (1), Συγλέτος, Παντελιάδης 21 (2), Παπαϊωσήφ 11, Σολωμός 4, Σαρικάς 4, Κασπαριάν 17 (1), Κανέλλης 3 (1), Παρίσος 2.