Η πρώτη ομάδα που εξασφάλισε τίτλο στην κατηγορία της είναι από το περασμένο Σάββατο (18/2) η Δόξα, που συνέτριψε με το εντυπωσιακό 18-0 τον Πανακρωτηριακό και είναι και μαθηματικά πρωταθλήτρια στα Τζούνιορ, κι ενώ απομένουν ακόμα 2 αγωνιστικές.

Είναι ο 2ος τίτλος στη σειρά για τη γενιά του 2001, αφού είχε προηγηθεί ο περσινός για τα "παιδιά" του Χρήστου Μπέκα στα Προτζούνιορ. 

Οι Νεμπαυλάκης, Ντερβίσι, Τζόκας και Τάσιος πέτυχαν από 3 γκολ, οι Ζαβαλάνι, Καπιδάκης και Σαμπάνης από 2.

Στους Προπαίδες, που είναι η μόνη κατηγορία που θα γίνουν φέτος πλέι-οφ, ο Α.Ο. Χανιά "αυτοκτόνησε" απέναντι στον ουραγό, πλέον, Ηρακλή, αφού με το 1-1 ελαχιστοποίησε τις ελπίδες του για την πρώτη 4άδα, που οδηγεί στην επόμενη φάση.

Έτσι η Ιωνία, ο Κισαμικός και οι Νέοι Χανίων έχουν εξασφαλίσει την παρουσία τους εκεί, ενώ πολύ κοντά βρίσκεται και το ΙΝΚΑ.

Σε Τζούνιορ Β' και Προτζούνιορ η Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας συνέχισε εντυπωσιακά κάνοντας το "11 στα 11" και το "12 στα 12" αντίστοιχα.

12η αγωνιστική
Προπαίδων
Κρ. Αστέρας-Ιωνία 2000 1-7
Α.Δ.Ν. Κυδωνίας-Μινώταυρος 1-1
Δόξα-Πανακρωτηριακός 2-0
Ίκαρος Τ.-Πλατανιάς 2-3
ΙΝΚΑ-Κισαμικός 1-2
Α.Ο. Χανιά-Ηρακλής Νερ. 1-1
Άρης Σ./Ποσειδών Τσικ.-Νέοι Χανίων 0-1

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες)
1.Ιωνία 2000 34 (70-7)
2.Νέοι Χανίων 32 (36-9)
-.Κισαμικός 32 (41-15)
4.ΙΝΚΑ 24 (34-16)
---------------------------------------
5.Α.Ο. Χανιά 22 (29-17)
6.Δόξα 21 (29-30)
7.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 16 (23-15)
8.Κρητικός Αστέρας 12 (19-35)
9.Πανακρωτηριακός 11 (19-41)
10.Άρης Σούδας/Ποσειδών Τσικαλαριών 10 (21-30)
11.Μινώταυρος (-2) 9 (16-36)
12.Πλατανιάς (-4) 6 (17-42)
13.Ίκαρος Ταυρωνίτη 5 (15-50)
14.Ηρακλής Νεροκούρου 4 (11-36)

Η επόμενη αγωνιστική (13η-τελευταία φάσης ομίλων)
Σάββατο 25 Φεβρουαρίου
Κισαμικός-Ιωνία 2000
Μινώταυρος-ΙΝΚΑ
Πλατανιάς-Κρ. Αστέρας
Ηρακλής Νερ.-Α.Δ.Ν. Κυδωνίας
Νέοι Χανίων-Ίκαρος Τ.
Πανακρωτηριακός-Α.Ο. Χανιά
Άρης Σ./Ποσειδών Τσικ.-Δόξα

Τζούνιορ Α’ 
Ποσειδών Τσικ.-Νέοι Χανίων 4-2
Α.Δ.Ν. Κυδωνίας-Α.Ο. Χανιά 3-1
Πανακρωτηριακός-Δόξα 0-18
Ιωνία 2000-Πλατανιάς 4-3

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες)
1.Δόξα 33 (68-9)
2.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 26 (53-12)
3.Πλατανιάς (-2) 22 (48-35)
4.Ιωνία 2000 18 (28-27)
5.Ποσειδών Τσικαλαριών 17 (45-25)
-.Νέοι Χανίων 17 (28-21)
7.Α.Ο. Χανιά (-2) 4 (9-65)
8.Πανακρωτηριακός (-4) -4 (6-91)

Η επόμενη αγωνιστική (13η-προτελευταία)
Σάββατο 25 Φεβρουαρίου
Α.Ο. Χανιά-Νέοι Χανίων
Δόξα-Α.Δ.Ν. Κυδωνίας
Πλατανιάς-Ποσειδών Τσικ.
Ιωνία 2000-Πανακρωτηριακός

Τζούνιορ Β’
ΙΝΚΑ-Φωστήρας 3-0
Ηρακλής Ν.-Α.Π. Σούδας 4-5
Κισαμικός-Ιδομενέας 2008 4-0
Ιδομενέας-Σπάθα 2-4
Ίκαρος Τ.-Κρ. Αστέρας 7-2
Ρεπό: Μινώταυρος

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες)
1.Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας 33 (71-15)
2.ΙΝΚΑ 24 (37-13)
3.Ιδομενέας 23 (41-29)
4.Μινώταυρος* 17 (27-13)
-.Ηρακλής Νεροκούρου 17 (25-28)
6.Ιδομενέας 2008 14 (31-28)
7.Ίκαρος Ταυρωνίτη (-2) 11 (30-34)
8.Κισαμικός (-2) 10 (29-34)
9.Κρητικός Αστέρας 9 (22-49)
10.Σπάθα (-4) 6 (20-43)
11.Φωστήρας 0 (8-56)

(*) Οι ομάδες έχουν κάνει ρεπό στο β’ γύρο

Η επόμενη αγωνιστική (13η)
Σάββατο 25 Φεβρουαρίου
Ιδομενέας 2008-Μινώταυρος
Σπάθα-Κισαμικός
Κρ. Αστέρας-Ιδομενέας
Α.Π. Σούδας-ΙΝΚΑ
Ίκαρος Τ.-Ηρακλής Νερ.
Ρεπό: Φωστήρας

Προτζούνιορ 
Δόξα-Νέοι Χανίων 4-2
Ιδομενέας 2008-Ιωνία 2000 6-1
Α.Π. Σούδας-Α.Ο. Χανιά 7-1
Α.Δ.Ν. Κυδωνίας-Μινώταυρος 6-1
Πανακρωτηριακός-ΙΝΚΑ 4-6

Η βαθμολογία (σε 12 αγώνες)
1.Ακαδημία Ποδοσφαίρου Σούδας 36 (75-11)
2.Ιδομενέας 2008 31 (81-16)
3.Μινώταυρος 25 (47-25)
4.Ακαδημία Νέας Κυδωνίας 24 (42-29)
5.Α.Ο. Χανιά 21 (45-42)
6.Πανακρωτηριακός (-2) 13 (29-39)
7.Ιωνία 2000 9 (30-49)
-.ΙΝΚΑ 9 (23-58)
9.Δόξα (-4) 2 (18-67)
10.Νέοι Χανίων (-2) 1 (19-73)

Η επόμενη αγωνιστική (13η)
Σάββατο 25 Φεβρουαρίου
ΙΝΚΑ-Α.Π. Σούδας
Μινώταυρος-Ιδομενέας 2008
Α.Ο. Χανιά-Δόξα
Νέοι Χανίων-Ιωνία 2000
Πανακρωτηριακός-Α.Δ.Ν. Κυδωνίας


Λευτέρης Αντωνακάκης