Μονόδορομος ήταν η νίκη για τον Μινώταυρο απέναντι στην Ασή Γωνιά και κατάφερε κιόλας να την πάρει με σκορ 3-1, στη... χανιώτικη "μονομαχία", που έγινε στο γήπεδο των Μουρνιών.

Το συγκρότημα του Βασίλη Παπαδάκη πήρε τη "ρεβάνς" για την ήττα του πρώτου γύρου με 2-0 και ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία, αφού και τα υπόλοιπα αποτελέσματα ήταν ευνοϊκά.

Η αναμέτρηση πάντως ξεκίνησε με παράπονα για το διαιτητή Μανδαλενάκη (Ηρακλείου) από τους φιλοξενούμενους, που στο 3' "φώναξαν" για αποβολή του Θάνου για εκτός φάσης χτύπημα στον Μανωλακάκη, ενώ οι διαμαρτυρίες ήταν ακόμα πιο έντονες στο 10' όταν ο νεαρός ρέφερι ακύρωσε το γκολ που πέτυχε με απευθείας φάουλ από πλάγια θέση ο Κεφάκης, σαν επιθετικό φάουλ πάνω στον Συροκάκη.

Στην πρώτη αξιόλογη φάση τους οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 22', όταν από σέντρα του Θάνου ο Νταγκουνάκης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίκτυα, αλλά αυτό το έκανε ο Ψαράκης με ψύχραιμο πλασέ.

Η αντίδραση της Ασή Γωνιάς ήταν άμεση, αφού στο 26' ο Μανωλακάκης μετά από εξαιρετική κούρσα από τα αριστερά σέντραρε ιδανικά για το κεφάλι του Κεφάκη, που ισοφάρισε σε 1-1.

Ο Μινώταυρος κατάφερε να πάρει σαφές προβάδισμα για τη νίκη στο τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού με ακόμα δύο γκολ που προήλθαν από σέντρες από τη δεξιά πτέρυγα.

Στο 36' ο Καράκης, που είχε αντικαταστήσει από το 25' τον τραυματία Θάνο, σέντραρε στην "καρδιά" της άμυνας και ο Δημούσης με πλασέ πέτυχε το παρθενικό του γκολ στο Περιφερειακό για το 2-1.

Στο 39' ήρθε το 3-1 από μία φάση που ανήκει ολοκληρωτικά στιν Τζαγκαράκη, που με πάθος διεκδίκησε την μπάλα και σέντραρε για τον Ψαράκη, που από κοντά με πλασέ έκανε το 3-1 με το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 6ο συνολικά στο πρωτάθλημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με το σύλλογο των Μουρνιών να έχει στην αρχή την υπεροχή και την ομάδα του Αποκόρωνα από την άλλη να ανεβάζει... στροφές μετά το 70' όταν και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για να ξαναμπει στο ματς, ανάμεσα στις οποίες και το δοκάρι του Κριαρη στο 77'.

Στο 91' ο Τζαγκαράκης δέχθηκε 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ πάνω στον Κριάρη, αφήνοντας με δέκα παίκτες τον Μινώταυρο.

Πέρα από την Ασή Γωνιά παράπονα από τον Μανδαλενάκη (Γαρεφαλλάκης-Δασκαλάκης) έχουν και οι νικητές που ζήτησαν πέναλτι πάνω στον Νταγκουνάκη στο 30' αλλά "φώναξαν" περισσότερο στη φάση του 52' όταν βρέθηκε στο έδαφος ο Δημούσης μετά από μαρκάρισμα του Κατσαμά.

Το φιλμ του αγώνα
10' Ο Κεφάκης εκτελεί απευθείας από πλάγια θέση το φάουλ η μπάλα καταλήγει στα δίκτυα, με τον Συροκάκη πεσμένο στο έδαφος και τον διαιτητή Μανδαλενάκη να ακυρώνει το γκολ ως επιθετικό φάουλ.

22' ΓΚΟΛ: Σέντρα του Θάνου, ο Νταγκουνάκης δεν μπορεί να σκοράρει με προβολή αλλά η μπάλα φτάνει στον Ψαράκη, που με πλασέ ανοίγει το σκορ.

26' ΓΚΟΛ: Εξαιρετική ενέργεια του Μανωλακάκη από τα αριστέρα, σέντρα για τον Κεφάκη, που με κεφαλιά ισοφαρίζει (1-1).

36' ΓΚΟΛ: Ο Καράκης θα σεντράρει από τα δεξιά και ο Δημούσης αμαρκάριστος με πλασέ θα δώσει ξανά προβάδισμα στο Μινώταυρο.

37' Φάουλ του Μιχάκη από πλάγια θέση θα διώξει με δυσκολία ο Δημητριαδης.

39' ΓΚΟΛ: Ο Τζαγκαράκης κερδίζει με μαχητικότητα την μπάλα και σεντράρει με τον Ψαράκη με πλασέ να "νικάει" Δημητριάδη και αμυντικούς για το 3-1.

45' Σέντρα του Καράκη και πάλι από τα δεξιά, ο Δημούσης κάνει το γυριστό σουτ, ο Δημητριάδης αποκρούει, αλλά η φάση συνεχίζεται με τον Ψαράκη να στρώνει στον Βαρδάκη που σέντραρε για τον Δημούση, με την κεφαλιά του τελευταίου να καταλήγει άουτ.

54' Σουτ του Καράκη στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

57' Σέντρα του Νταγκουνάκη κεφαλιά του Μιχάκη η μπάλα στα δίκτυα αλλά το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ με υπόδειξη του Δασκαλάκη.

67' Σουτ του Δοντσίδη μπλοκάρει ο Συροκάκης.

70' Σουτ του Καραδάκη βάζει σωτήρια την προβολή και απομακρύνει ο Μαρινάκης.

74' Ο Καραδάκης πασάρει στον Μπαξεβάνη, αυτός σεντράρει ξανά για τον πρώτο που βάζει όμως το χέρι του στην προσπάθεια για να στείλει την μπάλα στα δίκτυα και δέχεται την κίτρινη κάρτα.

77' Μακρινή "βολίδα" του Κριάρη στο δεξί δοκάρι του Συροκάκη.

79' Ο Συροκάκης αποκρούει το σουτ του Καραδάκη.

82' Ο Καραδάκης βρίσκεται και πάλι μέσα στην περιοχή υπό την πίεση δύο αντιπάλων όμως δεν μπορεί να "νικήσει" τον τερματοφύλακα του Μινωταύρου.

87' Ο Χαρατσής επιχειρεί το σουτ αλλά ο Συροκάκης μπλοκάρει.

89' Φάουλ του Ιβάνοφ, εξουδετερώνει με διπλή προσπάθεια ο Συροκάκης.

93' Φάουλ του Κεφάκη ο Συροκάκης δεν συγκρατεί την μπάλα και ο Μπαξεβάνης σκοράρει αλλά ο ρέφερι ακυρώνει το γκολ με υπόδειξη του βοηθού Γαρεφαλλάκη.

Μινώταυρος (Βασίλης Παπαδάκης): Συροκάκης, Γαλανάκης, Βαρδάκης, Πατεράκης (46' λ.τ. Δημητρογιαννάκης), Μαρινάκης, Τζαγκαράκης, Θάνος (25' λ.τ. Καράκης), Νταγκουνάκης, Δημούσης, Μιχάκης, Ψαράκης (75' λ.τ. Κοκολάκης).

Ασή Γωνιά (Γιάννης Κατσούλης): Δημητριάδης, Τσικαλάς, Μανωλακάκης, Πισσαδάκης, Κλαψινός (46' Χαρατσής), Δοντσίδης (80' Ιβάνοφ), Κατσαμάς, Κεφάκης, Καραδάκης, Σηφακάκης (58' Κριάρης), Μπαξεβάνης.