Στους ρυθμούς του «καρναβαλιού» φαίνεται ότι έμειναν οι παίκτες του Εργοτέλη που στο εξ αναβολής παιχνίδι που έγινε την Κυριακή το μεσημέρι στη Σάμο για την 14η αγωνιστική της Γ΄ Εθνικής με τον τοπικό Πολυκράτη γνώρισαν βαριά ήττα με 88-66.

Το τελικό σκορ αντικατοπτρίζει και την εικόνα του αγώνα καθώς ο Εργοτέλης βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-13, και παρά το γεγονός ότι βελτίωσε την επιθετικότητα του στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν τραγικός στην άμυνα όπου δέχθηκε 30 πόντους με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να προηγηθούν με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 41-32.

Η διαφορά του Πολυκράτη διευρύνθηκε και άλλο στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς με την λήξη του οι Σαμιώτες πήραν μια διαφορά ασφαλείας (61-45) , την οποία αύξησαν και άλλο στο τέταρτο δεκάλεπτο για να έρθει εύκολα το τελικό 88-66.

Από τον Εργοτέλη διασώθηκε ο Γεωργοπαπαδάκος που πέτυχε 15 πόντους , ενώ πολύ μεγάλη εμφάνιση για τον Πολυκράτη έκανε ο Αλεξίου που σημείωσε 29 πόντους με 4 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 21-13, 41-32, 61-45, 88-66.

ΠΟΛΥΚΡΑΤΗΣ (Ρουμελιώτης): Αλεξίου 29 (4), Πρόκος 14 (1),Καραβασίλης 7 (1), Μυτιληνού 21 (1), Σίμος, Καποτάς 3 (1), Αντωνούσος 2,Πυργιώτης, Τσουρής 10 (2), Κρασσόπουλος 2.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Χαριτάκης, Βαρνάβας 9, Χαλκιαδάκης 5 (1), Γρύλλος 5 (1), Σκάνδαλος 8, Γρύλλης Σπ. 5 (1), Φλιάτης 4, Πάντζιος 9 (1),Γεωργοπαπαδάκος 15 (3), Τσαμπάς 6.