Κάνοντας για ακόμη μια φορά πολύ καλή εμφάνιση κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο ο ΟΦΗ κατάφερε να μείνει όρθιος και στο άδειο ΟΑΚΑ παίρνοντας πολύτιμη ισοπαλία 1-1 από την ΑΕΚ φτάνοντας τους 33 βαθμούς στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε στο 55΄ με κεφαλιά του Λυμπερόπουλου, αλλά ο ΟΦΗ ισοφάρισε στο 66΄ επίσης με κεφαλιά του Χόρχε Λόπεθ που πέτυχε το πρώτο του γκολ με την κρητική ομάδα στο πρωτάθλημα.

Η εικόνα του αγώνα

Ο ΟΦΗ έδωσε χώρο στο πρώτο ημίχρονο στην ΑΕΚ και αυτό το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που έχασαν αρκετές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ αλλά έπεσαν πάνω στον εξαιρετικό Βεζυρίδη.

Ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ απέκρουσε στο 5΄ . το 9΄ , και το 14΄ τις προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ ενώ έκανε εκπληκτική επέμβαση στο 22΄ πέφτοντας στα πόδια του Λυμπερόπουλου στο τετ- α-τετ με τον επιθετικό των γηπεδούχων.

Ο Βεζυρίδης έκανε σωτήρια επέμβαση και στο 25΄ σε σέντρα του Γεωργέα , και στο 38΄ στάθηκε τυχερός στο σουτ του Λεονάρντο που σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι.

Στο 44΄ ο ΟΦΗ βγήκε από το καβούκι του και έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί στο σκορ όταν ο Ζόρντι Λόπεθ πέρασε και τον Αραμπατζή αλλά δεν έβγαλε σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ αύξησε την πίεση της προν την εστία του ΟΦΗ για να πετύχει ένα γκολ και τα κατάφερε στο 55΄ όταν ο Λεονάρντο έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά και ο Λυμπερόπουλος κέρδισε στον άερα τον Γεωργίου κάνοντας το 1-0.

Τρία λεπτά αργότερα η ΑΕΚ έμεινε με δέκα παίκτες καθώς στο 58΄ ο Μανωλάς ανέτρεψε αντικανονικά τον Ζόρντι Λόπεθ και δέχτηκε σωστά την δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Γιάχο .

Αυτό ήταν και το κλειδί για να αλλάξει η εικόνα του αγώνα υπέρ του ΟΦΗ που πίεσε γρήγορα για να ισοφαρίσει . Η κρητική ομάδα αφού απείλησε στο 65΄ με τον Παπουλή να κάνει το σουτ και τον Αραμπατζή να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

Ένα λεπτό αργότερα ο ΟΦΗ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 66΄ όταν ο Σίσιτς έβγαλε συστημένη την μπάλα στο κεφάλι του Χόρχε Λόπεθ που την έστειλε στα δίχτυα του Αραμπατζή κάνοντας το 1-1.

Από εκεί και πέρα ακολούθησε ένας επιθετικός μονόλογος για τον ΟΦΗ που δικαιούται σίγουρα ένα δεύτερο γκολ και στάθηκε άτυχος στις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Στο 79΄ το σουτ του Πίτσου πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 81΄ το σουτ του Σίσιτς χτύπησε πρώτα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Αραμπατζή και στην συνέχεια στην πλάτη του για να καταλήξει κόρνερ.

ΑΕΚ (Ν. Κωστένογλου): Αρμπατζής, Γεωργέας, Καράμπελας, Δέλλας, Μανωλάς, Καφές, Βάργκας, Λαγός (71' Μπέλεκ), Λεονάρντο (85' Τσίτας), Σιαλμάς (60' Μάκος), Λυμπερόπουλος.

ΟΦΗ (Ν. Αναστόπουλος): Βεζυρίδης, Ταυλαρίδης, Γεωργίου, Πίτσος (83' Μποντόρ), Γαλανόπουλος, Μπούρμπος, Χόρχε Λόπεθ, Ζόρντι Λόπεθ, Βερόν, Παπουλής (87' Ζορμπάς), Σίσιτς.