Μεγάλη νίκη –την τέταρτη συνεχόμενη- με 77-76 πέτυχε ο ΑΓΟΡ επί του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη -όπου είχε νικήσει μόνο ο Ολυμπιακός- σε ένα ματς με συγκλονιστική εξέλιξη για την 21η αγωνιστική της Α1.

Οι δύο ομάδες είχαν συνεχείς εναλλαγές στο σκορ, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν στις βολές στο τέλος, στις οποίες μέτρησε η ψυχραιμία των Κρητικών. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους νικητές που επιβεβαίωσαν την αγωνιστική τους ανάκαμψη οι Κρίστμας, Ράιτ και Λάτοβιτς, οι οποίοι είχαν 19, 19 και 18 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους που υπέστησαν την δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους και παραμένουν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας ξεχώρισε ο Ντίμπλερ με 16 πόντους και 3/6 τρίποντα. Συγκινητική η προσπάθεια του Γιάνκοβιτς στο τέλος, χωρίς ωστόσο να έχει αποτέλεσμα.

Από την αρχή φάνηκε ότι η αναμέτρηση θα ήταν αμφίρροπη. Το 3-5 για τους φιλοξενούμενους με τρίποντο του Δορκοφίκη έγινε 14-9 με επιμέρους 11-4 για τους γηπεδούχους με γκολ φάουλ του Νάτζφεϊ. Οι δύο ομάδες έδιναν ρεσιτάλ τριπόντων σε εκείνο το σημείο για να οδηγηθούν στο 21-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι συνεχείς εναλλαγές στο σκορ εντάθηκαν στο δεύτερο. Κανένας από τους δύο αντιπάλους δεν κατάφερε να ξεφύγει πάνω από τρεις πόντους διαφορά. Το 32-29 για τους Νεοσμυρνιώτες με τρεις εύστοχες βολές του Νάτζφεϊ και το 36-39 με τρίποντο του Κρίστμας για τους Ρεθυμνιώτες με τη λήξη του ημιχρόνου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Οι «κυανέρυθροι» προηγήθηκαν 47-46 με λέι απ του Μπατή, αλλά οι Κρητικοί με δύο συνεχόμενα τρίποντα από Λάτοβιτς και Παπανικολάου μπήκαν στην τέταρτη προηγούμενοι με διαφορά 7 πόντων (49-56) με επιμέρους 2-10.

Το συγκρότημα του Γιώργου Μπαρτζώκα αντεπιτέθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα ένα επιμέρους 17-9, το οποίο προέκυψε μετά από δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιάνκοβιτς, να του δώσει ξανά το προβάδισμα με 66-65 μετά από αρκετή ώρα. Ωστόσο, το Ρέθυμνο αποδείχθηκε πολύ σκληρό για να «πεθάνει» και ήταν αυτό που πήρε τη νίκη στη ρουλέτα των βολών με 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 36-39, 49-56, 76-77

Πανιώνιος (Γιώργος Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 1, Κις 9, Αθανασούλας 2, Στίβεσον 13(9/16β., 2/3διπ.), Ντίμπλερ 16(3/3β., 2/2διπ., 3/6τρ.), Μπατής 10(2/4β., 1/2διπ., 2/6τρ.), Γιάνκοβιτς 14(4/4β., 2/5διπ., 2/6τρ.), Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος, Νάτζφεϊ 9(3/3β., 3/5διπ., 0/7τρ., 7ρ.), Μπόισα, Παραγιός.

Ρέθυμνο (Στέργιος Κουφός): Κρίστμας 19(4/5β., 6/11διπ., 1/4τρ.), Παπανικολάου 3(1), Ράιτ 19(6/9β., 5/9διπ., 1/2τρ., 8ρ.), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης 5(1), Λάτοβιτς 18(1/2β., 4/5διπ., 3/9τρ.), Πέτγουεϊ 8, Δέδας 3(1).