Το Ρέθυμνο είναι ομάδα για μεγάλα πράγματα φέτος και το απέδειξε και στην 22η αγωνιστική της Α1 κατηγορία καθώς συνέτριψε με 75-46 το Περιστέρι και σκαρφάλωσε στην 4η θέση της βαθμολογίας όπου ισοβαθμεί με τον Πανιώνιο που είχε ρεπό αυτή την αγωνιστική.

Το ματς δεν χρειάζεται ιδιαίτερη κριτική αφού η ομάδα του Στέργιου Κουφού έδειξε από το πρώτο δεκάλεπτο ότι έχει το πάνω χέρι στο παιχνίδι καθώς προηγήθηκε με 22-12.

Δεν υπήρξε αλλαγή σκηνικού για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στη δεύτερη περίοδο καθώς η αστοχία της συνεχίστηκε (1/11 τρίποντα, 9%) επιτρέποντας έτσι στο Ρέθυμνο να συνεχίσει να διευρύνει το πλεονέκτημα του φτάνοντας στο +24 (43-19) στο ημίχρονο. Πρωταγωνιστής στο συγκεκριμένο διάστημα ο Γιώργος Δέδας που πέτυχε 11 πόντους.

Κακό πρόσωπο παρουσίασαν στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους οι γηπεδούχοι οι οποίοι δεδομένης της διαφοράς που είχαν εξασφαλίσει, χαλάρωσαν. Το Περιστέρι άδραξε την ευκαιρία και με επιμέρους 12-4 ροκάνισε τη διαφορά στους 16 (47-31). Δεν ήταν όμως αρκετό για να διατηρήσει τις όποιες ελπίδες του να φύγει με τη νίκη από το Ρέθυμνο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 55-36.

Φωτιά πήρε στην τελευταία περίοδο ο Πέτγουεϊ εκτοξεύοντας τη διαφορά για το Ρέθυμνο στο +31 (75-44) για να ολοκληρωθεί τελικά το ματς με καλάθι του Καυκή με 75-46.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 43-19, 55-36, 75-46

Ρέθυμνο (Κουφός): Κρίστμας 11 (1), Κούμουλος 2, Μοτσενίγος 2, Παπανικολάου 5, Ράιτ 7 (1), Τσόχλας 2, Καλλινικίδης, Δορκοφίκης, Λάτοβιτς 10 (2), Πέτγουεϊ 21 (9 ριμπάυντ), Δέδας 13 (3), Κατσαρές 2.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου 2, Καυκής 13 (1), Ψαρόπουλος, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 12 (12 ριμπάουντ), Μανωλόπουλος, Γιόβοβιτς 8, Έντουαρντς 6, Μίτροβιτς 1, Πρέκας, Τσιλούλης 3 (1), Παπαγιάννης.