Σε ένα μέτριο ποιοτικά παιχνίδι ο ΟΦΗ δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο μέρος , έχασε γκολ που δεν χάνεται με τον Καμπάνταη στο 56΄ και αφού συνέβησαν όλα αυτά ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου επιβεβαιώθηκε με τον Πανιώνιο στην μια και μοναδική ευκαιρία του στο δεύτερο ημίχρονο να σκοράρει με κεφαλιά του Πιέρ και να παίρνει πολύτιμη νίκη με 0-1 μέσα στο Ηράκλειο.

Ο στόχος της πεντάδας απομακρύνεται αισθητά πλέον για τον ΟΦΗ που θα πρέπει να στρέψει την προσοχή του στα ημιτελικά του Κυπέλλου και στα παιχνίδια με τον Ολυμπιακό.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά ο Βεζυρίδης αποχώρησε στο ημίχρονο με θλάση στον δικέφαλο και θα κάνει αγώνα δρόμου για να προλάβει το ματς του Κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Η εικόνα του αγώνα

Σε ακόμη ένα ματς φάνηκε αισθητά η απουσία του Β. Μάντζιου με τον ΟΦΗ να δείχνει χτυπητές αδυναμίες στην επίτευξη του γκολ παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε στο πρώτο μέρος.

Η κρητική ομάδα απείλησε στο 22΄με σουτ του Χόρχε Λόπεθ και στο 28΄ είχε δοκάρι σε κοντινό σουτ του Ζόρντι Λόπεθ.

Στο 33΄ ο Βεζυρίδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Αντούνιες , ενώ στο 36΄ ο «κεραυνός» του Κάλαϊτζιτς έξω από την περιοχή πέρασε μόλις άουτ. Στο 41΄ ο ΟΦΗ απείλησε και πάλι με σουτ του Χόρχε Λόπεθ αλλά ο Μιχαϊλήδης έδιωξε και πάλι εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Βεζυρίδης βγήκε εκτός αγώνα λόγω των ενοχλήσεων που έχει στο δικέφαλο και στο ματς πέρασε ο Σαχσανίδης που έκανε το ντεμπούτο του με την φανέλα του ΟΦΗ.

Η κρητική ομάδα έχασε την μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 56΄ όταν ο Σίσιτς βρήκε ωραία μέσα στην περιοχή τον Καμπάνταη αλλά το σουτ του τελευταίου από πλεονεκτική θέση πέρασε άουτ.

Η ώρα περνούσε ο ΟΦΗ έμενε από δυνάμεις και ο Πανιώνιος άρχισε να βγαίνει πιο μπροστά προειδοποιώντας με σουτ του Ρόκα στο 62΄ που πέρασε μόλις άουτ. Ότι δεν κατάφερε ο Ρόκας στο 62΄ το πέτυχε ο Πιέρ στο 83΄ όταν μετά από κόρνερ του Μενδρινού από τα δεξιά έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Σαχσανίδη.

Στο 86΄ ο Ντίτσος απέβαλε σωστά με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Σκέμπρι για αντιαθλητικό χτύπημα εκτός φάσης στον Ταυλαρίδη αλλά στα λεπτά που απέμεναν ο Πανιώνιος παρά το γεγονός ότι έπαιζε με δέκα παίκτες κατάφερε να κρατήσει το πολύτιμο 0-1.

ΟΦΗ: Βεζυρίδης (46' Σαχσανίδης), Βερόν (58' Ζορμπάς), Ταυλαρίδης, Πίτσος, Κάλαϊτζιτς, Καμπάνταης, Γεωργίου, Μπούρμπος, Σίσιτς, Χόρχε Λόπεθ (65' Ουκάρ), Ζόρντι Λόπεθ.

Πανιώνιος: Μιχαηλίδης, Κούρντι, Αντούνιες, Σιόβας, Πιέρ, Ρόβας, Αναστασόπουλος (69' Μιλοβάνοβιτς), Μενδρινός (89' Κουλουχέρης), Ρόκας, Σκέμπρι, Ντιμπαλά (93' Πετκάκης).