Με ένα ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο ο ΟΦΗ κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες στην Α2 κατηγορία μπάσκετ των ανδρών κερδίζοντας για την 22η αγωνιστική την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό του ΒΑΚ τον Πιερικό/ Αρχέλαο με 81-66.

Το τελικό σκορ δείχνει ότι ο ΟΦΗ πήρε άνετα τη νίκη όμως η εξέλιξη του αγώνα δεν αντικατοπτρίζει πλήρως το τελικό αποτέλεσμα. Η αποχή των παικτών του ΟΦΗ στις αρχές της εβδομάδας και η ελλειπής προετοιμασία έδειξε να τους επηρεάζει στο ξεκίνημα του αγώνα καθώς στα δύο πρώτα δεκάλεπτα η κρητική ομάδα συνάντησε αρκετές δυσκολίες κόντρα στον Πιερικό/Αρχέλαο που με την λήξη του πρώτου μέρους προηγήθηκε με 36-39.

Ο ΟΦΗ βελτιώθηκε τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση στο τρίτο δεκάλεπτο και πήρε τα ηνία του αγώνα αλλά το ματς παρέμενε ντέρμπι με την κρητική ομάδα να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 5 πόντους με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (60-55).
Το τρίποντο του Μποχωρίδη στην εκπνοή του 30λέπτου κράτησε ζωντανούς τους φιλοξενούμενους που μείωσαν σε 62-61 στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Έπαιξαν καλή άμυνα, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά ακόμα και στους 15 πόντους στο φινάλε (81-66).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 36-39, 60-55, 81-66.

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης 3 (1), Λιούις 23, Ορφανός, Παπανικολάου, Σιζόπουλος 15 (4), Παναγάκης 6, Καραδολάμης 5 (1), Μπαλάφας, Κατσούλας, Τουτζιαράκης 17, Κατιάκος 12 (1).

Πιερικός/Αρχέλαος (Γαλάνης): Μποχωρίδης 11 (1), Μπεχλιβάνης 13 (3), Παπαδόπουλος, Πανάρας 10 (1), Δάμαλης, Μπουρδάνος, Σταμπουλής 4, Μάρτζος 12 (1), Φουτσιτζής 11, Μαρμαρινός 5.