Ζωντανές τις ελπίδες του για την κατάκτηση της 3ης θέσης που οδηγεί στην άνοδο στην Α2 κατηγορία κράτησε το «Ηράκλειο» μετά την δύσκολη νίκη που σημείωσε την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό του Λίντο επί της ΜΕΝΤ με 66-62.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους παίκτες του Β. Ράλλη καθώς στο πρώτο δεκάλεπτο η κρητική ομάδα προηγήθηκε με 23-14.

Με αντεπίθεση διαρκείας όμως οι παίκτες της ΜΕΝΤ κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο και να προηγηθούν με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου με 33-36. Η υπεροχή της συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου ανεβάζοντας την υπέρ της διαφορά και στους 8 πόντους (33-41) στο 21’, όμως το «Ηράκλειο» επέστρεψε και πάλι στο ματς όπου είχε γίνει πραγματικό ντέρμπι και βρέθηκε ένα πόντο πίσω με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (49-50).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήγαινε πόντο- πόντο αλλά στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό και ενώ το σκορ ήταν ισόπαλο 61-61 οι παίκτες του «Ηράκλειο» με ένα σκορ 5-1 κατάφεραν τελικά να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας με 66-62.

Τα Δεκάλεπτα: 23-14, 33-36, 49-50,66-62.

Ηράκλειο (Ράλλης): Αρναουτάκης Μ., Κωτούλας 2, Στεφανάκης, Ξενάκης 12 (2), Αρναουτάκης Γ. 12, Πετράκης 4, Παπαδόπουλος 8, Αγαπητός 9, Χαρίσης 11 (1),Καραλής 8.

ΜΕΝΤ (Λιβανός): Νικολόπουλος 14 (2), Ζυγούρας 10 (2), Σαββίδης, Τέρπος 2, Τράντας 6 (2), Σικαλίδης 12 (3), Αναστασάκης 2, Πάλλης 15.