Η 13η αγωνιστική δεν αποδείχθηκε... γρουσούζικη για καμία από τις ομάδες που "μάχονται" για την κορυφή των δύο ομίλων στο πρωτάθλημα Παίδων της Ε.Π.Σ. Χανίων.

Ο Α.Ο. Χανιά στον α' όμιλο επικράτησε δύσκολα 1-0 του Ποσειδώνα με "χρυσό" σκόρερ τον Μπερνάρ, ενώ ο Άρης Σούδας επέστρεψε στις νίκες με επιβλητικό τρόπο επί του Α.Ο. Περιβολίων στις Μουρνιές (9-1 Καζάκος 2, Λεβεντέλλης 2, Μαστοράκης 2, Σμυρνάκης, Μαλανδράκης, αυτογκόλ). Οι δύο ομάδες θα "λύσουν" τις... διαφορές τους το Σάββατο (17/3, 14.30) στο μεταξύ τους ντέρμπι στη Σούδα, από το αποτέλεσμα του οποίου θα εξαρτηθεί ενδεχομένως η πρωτιά και η πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Στον β' όμιλο Δόξα Παχιανών και Πλατανιάς/Α.Ε. Κυδωνίας πήραν δύσκολες εκτός έδρας νίκες με 1-0 επί της Θύελλας και 2-1 επί της Σπάθας (φώτο [email protected]), αντίστοιχα, ενώ ο Πανακρωτηριακός έφυγε χωρίς απώλειες από την Παλαιόχωρα, επικρατώντας με 2-0 της τοπικής ομάδας. Τις επόμενες δύο αγωνιστικές θα κριθούν πολλά στη "μάχη" της κορυφής του ομίλου, αφού το Σάββατο (17/3, 14.30) ο Πλατανιάς/Α.Ε. Κυδωνίας υποδέχεται τον Πανακρωτηριακό, ο οποίος με τη σειρά του το Σάββατο 24 Μαρτίου (14.30) θα φιλοξενήσει στα Καθιανά τη Δόξα Παχιανών.


13η αγωνιστική
Α’ όμιλος
Ιωνία 2000-Κισαμικός 0-0
Α.Ο. Χανιά-Ποσειδών Τσικ. 1-0
Ηρακλής Νερ.-Μινώταυρος 2-1
Περιβόλια-Άρης Σ. 1-9
Νέοι Χανίων-ΙΝΚΑ 4-2

Η βαθμολογία (σε 13 αγώνες)
1.Α.Ο. Χανιά 36 (37-2)
2.Άρης Σούδας 35 (47-7)
3.Κισαμικός 25 (27-11)
4.Νέοι Χανίων 23 (24-17)
5.Α.Ο. Περιβολίων 19 (20-37)
6.Ιωνία 2000 15 (13-12)
7.Ποσειδών Τσικαλαριών 14 (12-15)
8.Ηρακλής Νεροκούρου 9 (11-31)
9.Μινώταυρος (-2) 5 (13-32)
10.ΙΝΚΑ (-2) 0 (8-48)

Η επόμενη αγωνιστική (14η)
Σάββατο 17 Μαρτίου (14.30)
ΙΝΚΑ-Κισαμικός
Άρης Σ.-Α.Ο. Χανιά
Μινώταυρος-Ιωνία 2000
Ποσειδών Τσικ.-Νέοι Χανίων
Κυριακή 18 Μαρτίου (14.30)
Ηρακλής Νερ.-Περιβόλια

Β’ όμιλος
Τιτάν-Ιδομενέας 2-2
Σπάθα-Πλατανιάς/Α.Ε. Κυδωνίας 1-2
Θύελλα Καλ.-Δόξα Παχ. 0-1
Παλαιόχωρα-Πανακρωτηριακός 0-2
Φωστήρας-Κορωνίδα 0-3 α.α.

Η βαθμολογία (σε 14 αγώνες)
1.Πανακρωτηριακός 33 (54-9)
-.Δόξα Παχιανών 33 (44-9)
-.Πλατανιάς/Α.Ε. Κυδωνίας 33 (40-8)
4.Κορωνίδα 25 (30-14)
5.Σπάθα (-2) 19 (21-18)
6.Θύελλα Καλάθενων 14 (26-29)
7.Παλαιόχωρα (-4) 7 (16-31)
-.Ιδομενέας (-2) 7 (15-38)
-.Τιτάν 7 (8-49)
10.Φωστήρας αποβλήθηκε
Η επόμενη αγωνιστική (14η)
Σάββατο 17 Μαρτίου (14.30)
Πλατανιάς/Α.Ε. Κυδωνίας-Πανακρωτηριακός 
Ιδομενέας-Θύελλα Καλ. 
Δόξα Παχ.-Σπάθα
Κυριακή 18 Μαρτίου (14.30)
Κορωνίδα-Παλαιόχωρα
Φωστήρας-Τιτάν 0-3 α.α.



Λευτέρης Αντωνακάκης