Την ανωτερότητα του Απόλλωνα Σμύρνης παραδέχτηκε ο προπονητής του Α.Ο. Χανίων Γιώργος Προμπονάς.

Ο τεχνικός της Κρητικής ομάδας, σχολιάζοντας τον αγώνα με την «Ελαφρά Ταξιαρχία» σε δηλώσεις μετά το τέλος του αγώνα τόνισε: «Έγινε ένα αρκετά καλό και καθαρό παιχνίδι. Η ομάδα του Απόλλωνα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο.
Ξεκίνησε δυνατά, πήρε την πρωτοβουλία και πέτυχε γρήγορο γκολ, που της έλυσε τα πόδια, με αποτέλεσμα να παίξει πιο ελεύθερα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα για 20-25 λεπτά να δημιουργήσει ευκαιρίες και να έχει δύο δοκάρια, ενώ εμείς είχαμε μόνο δύο ευκαιρίες σε αυτό το διάστημα.
Στο δεύτερο ημίχρονο εμείς αλλάξαμε τακτική και ο αντίπαλος μας έδωσε χώρο, αλλά, ενώ προσπαθούσαμε να πετύχουμε το γκολ της ισοφάρισης, από ένα στημένο έγινε το 2-0… Κάναμε μετά και άλλες φάσεις για να βάλουμε ένα γκολ, αλλά δεν τα καταφέραμε.

Η νίκη του Απόλλωνα ήταν δίκαιη, για μας το επόμενο ματς με τη Χερσόνησο είναι τελικός. Έχω εμπιστοσύνη στους παίκτες μου. Από εκεί και πέρα, άγχος έχουν όλες οι ομάδες, εμείς για να παραμείνουμε στην κατηγορία… Υπάρχουν παιχνίδια στην πορεία που μπορούν να κερδηθούν
».

Από την πλευρά του, ο τεχνικός του Απόλλων Σμύρνης, Νίκος Καρούλιας, είπε: «Μετά από τρία άσχημα αποτελέσματα τα παιδιά ανταποκρίθηκαν στο κάλεσμα της ομάδας και όλων μας. Κατέθεσαν την ψυχή τους και την πίστη τους.
Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί με αρκετές ευκαιρίες και ευτυχώς που δεν επικράτησε ο νόμος του ποδοσφαίρου, αυτός που χάνει γκολ στο τέλος να το τρώει. Στο δεύτερο ημίχρονο δώσαμε χώρο και περιμέναμε να παίξουμε στην κόντρα. Κάναμε ένα-δύο ευκαιρίες, αλλά τα Χανιά ανέβασαν την απόδοσή τους μέχρι που ήρθε ο Βέρμπης με ένα καταπληκτικό γκολ να τελειώσει το παιχνίδι. Αυτή η νίκη θα μας δώσει ώθηση για να δούμε καλύτερα τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Εύχομαι στα Χανιά να παραμείνουν…

Το πρωτάθλημα της Γ\’ Εθνικής είναι μια χαρά με πολλές ισοδύναμες ομάδες και γίνεται συναρπαστικό. Οι νεοφώτιστοι Πλατανιάς και Ηρακλής Ψαχνών με εντυπωσιάζουν και είναι οι εκπλήξεις του πρωταθλήματος