Ήττα-μαχαιριά υπέστη το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του Κλαδισού ο Α.Ο. Κύδων με 29-21 από τον Πανελλήνιο, που σημαίνει και τον αποχαιρετισμό από την Α1 ανδρών στο χάντμπολ μετά από τρία χρόνια επιτυχημένης παρουσίας.
Το έργο των παικτών του Ηλία Κιναλόπουλου ήταν εξ\’ αρχής δύσκολο, αφού έπρεπε όχι μόνο να κερδίσουν το σύλλογο των Ολυμπιονικών, αλλά και να καλύψουν και τη διαφορά των 4 γκολ, με την οποία είχαν ηττηθεί στην Κυψέλη.
Η εικόνα όμως της χανιώτικης ομάδας δεν ήταν η αναμενόμενη, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν προβάδισμα μετά το πρώτο δεκάλεπτο και να πηγαίνουν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με 6 γκολ διαφορά (16-10).
Στο 50\’ η διαφορά εκτοξεύθηκε στα 9 γκολ (15-24) και το υπόλοιπο του αγώνα είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πανελλήνιο να επικρατεί με τελικό σκορ 29-21 και να κάνει σημαντικό βήμα για την παραμονή του στη μεγάλη κατηγορία.
Τα δεκάλεπτα: 3-4, 6-9, 10-16 (ημχ.), 20-13, 16-24, 21-29

ΚΥΔΩΝ (Ηλίας Κιναλόπουλος): Ρηγάτος, Καμαριανάκης 1, Οσιπίδης, Φαλτσέτας 11, Καμπανιέρης, Σπυρλιδάκης, Μυντιλάκης 3, Γρηγοράκης 1, Βλατάκης, Κοκολοδημητράκης 2, Παϊζάκης, Ξανθουδάκης 3, Οικονομάκης, Καστρινάκης.