Την ήττα με 82-71 γνώρισε το Σάββατο από την ΑΕΚ ο ΟΦΗ στο Κλειστό της Ζωφριάς για την 23η αγωνιστική της Α2 κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών.

Το συγκρότημα του Κρίς Χουγκάζ άντεξε για ένα ημίχρονο καθώς φαίνεται να επηρεάστηκε στη συνέχεια και από τον τραυματισμό του Τουντζιαράκη στο 5΄ της αναμέτρησης με τον σέντερ του ΟΦΗ να αποχωρεί από το παιχνίδι με χτύπημα στον δεξί ώμο και να πηγαίνει άμεσα στο νοσοκομείο για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού του.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοικτό μπάσκετ με τον ΟΦΗ να είναι αρκετά καλός και να προηγείται με την λήξη του με 24-26. Ανάλογη εικόνα υπήρχε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τον ΟΦΗ να κρατάει σταθερά ένα ισχνό προβάδισμα και το ημίχρονο να λήγει με την κρητική ομάδα να προηγείται με 41-42.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την κρητική ομάδα που δεν βρήκε λύσεις στην επίθεση πετυχαίνοντας 5 μόλις πόντους σε οκτώ λεπτά με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πάρει μια διαφορά 11 πόντων στο 29΄ με επιμέρους σκορ 20-5 και να προηγηθεί με 64-53.

Κάπου εκεί τελείωσε και το ματς για την κρητική ομάδα με την ΑΕΚ να συντηρεί την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας και να παίρνει στο τέλος τη νίκη με 82-71.

Τα δεκάλεπτα : 24-26,41-42,64-53,82-71

ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Νοέας, Βασιλόπουλος 26 (1), Τζόλος 3 (1), Κούρτης 3 (1), Σιαμανδούρας 4, Μάντζαρης 16 (2), Σκλάβος 20 (2τρ., 10ρ.), Δέσπος 4 (8ρ.), Φαλέκας 6.

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης 8 (2), Λιούις 11, Ορφανός 2, Παπανικολάου, Σιζόπουλος 6, Παναγάκης 17 (2), Καραδολάμης 3 (1), Μπαλάφας 4, Τουντζιαράκης 7, Κατιάκος 13 (3).