Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για την κρητική ομάδα που βρέθηκε να χάνει στο πρώτο δεκάλεπτο με 32-21. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως το «Ηράκλειο» ισσορόπησε το ματς και με καλή άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση βρέθηκε πίσω ένα πόντο με την λήξη του πρώτου μέρους (46-45).

Η λήξη του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα του «Ηράκλειο» να προηγείται με 68-71 και στο τέταρτο δεκάλεπτο με κορυφαίους τους Καραλή και Παπαδόπουλο το συγκρότημα του Β. Ράλλη κατάφερε να πάρει μια πολύ σημαντική νίκη με 83-88.

Τα δεκάλεπτα: 32-21, 46-45, 68-71, 83-88.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΦΛΟΓΑΣ (Καραγιαννίδης):Ζεχερλής, Μητσάκης 15 (2), Κυριώτης 17 (4), Σαμαράς 20 (6), Χατζηβρέττας, Μουρατίδης11, Μούμογλου 20 (1), Κασούρας.

«Ηράκλειο»  (Ράλλης – Μπιτζάνης): Στεφανάκης 4, Ξενάκης 7, Δαγαλάκης, Αρναουτάκης Γ.,Πετράκης 9 (1), Παπαδόπουλος 24, Αγαπητός 3, Χαρίσης 15 (3), Καραλής 26 (4).