Την ευκαιρία να πετύχει την δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα κόντρα σε μια από τις πιο αδύναμες ομάδες στην κατηγορία έχασε ο Ηρόδοτος που ηττήθηκε με 65-55 στη Λαμία από τον τοπικό Έσπερο την Κυριακή το απόγευμα για τον 2ο όμιλο του Νότου στη Γ΄ Εθνική κατηγορία του μπάσκετ .

Ο Ηρόδοτος πάλεψε το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο και αυτό φαίνεται και από το 2-22 του πρώτου μέρους.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως η κρητική ομάδα είχε τραγική παρουσία στην άμυνα με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να αποκτήσουν με την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου μια διαφορά 11 πόντων (50-39) την οποία και διατήρησαν μέχρι και την λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 22-22, 50-39, 65-55.

Έσπερος Λαμίας (Σοφογιάννης Γ.): Γιώτας , Σπυρόπουλος, Φούντας 4, Γκρινιάρης 11 (2), Καργιώτης, Σοφογιάννης Μ. 22 (4), Μπέλλης 4, Γιαννουζάκος 14 (2), Καζάκος 10 (1), Κόρπος.

Ηρόδοτος (Κόκκινος): Παπαδογιαννάκης 2, Οικονόμου 4, Κολοβός 5, Μαϊστρέλης Β. 5, Αρβανίτης 7, Σταθάκης 13 (1), Μαυρόπουλος 8 (1), Αποστολίδης 11, Βαγγιντής.