Η φρεσκάδα η αν θέλεται καλύτερα η κούραση των παικτών του ΟΦΗ από τα συνεχόμενα τρια ματς μέσα σε μια εβδομάδα ήταν σύμφωνα με τον Νίκο Αναστόπουλο η αιτία που η ομάδα του δεν κατάφερε να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα ούτε κόντρα στον Παναθηναϊκό.

Ο 54χρονος τεχνικός στάθηκε και στην διακοπή από τον Τριτσώνη λέγοντας ότι από εκείνο το σημείο και μετά το ματς χάθηκε μια και καλή για τον ΟΦΗ αφού η κρητική ομάδα δεν είχε τον ίδιο ρυθμό στη συνέχεια του αγώνα.

Στην αρχική του τοποθέτηση ο τεχνικός του ΟΦΗ τόνισε :

«Ήταν φανερό ότι σήμερα δεν είχαμε την φρεσκάδα που απαιτεί ένα τέτοιο παιχνίδι. Είναι δικαιολογημένο γιατί την Τετάρτη για 80 λεπτά κόντρα στον Ολυμπιακό κάναμε μια φοβερή προσπαθεια και μετά αντιμετωπίσαμε τον Παναθηναϊκό . Στο πρώτο ημίχρονο είμασταν αργοί , είχαμε χάσει τον έλεγχο του αγώνα και πηγαίναμε δεύτεροι στην μπάλα με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να ελέγχει το ματς και δυστυχώς είναι το τέταρτο παιχνίδι που από λάθος στην άμυνα δεχθήκαμε γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο κουνηθήκαμε λίγο είχαμε ενέργεια αλλά σε ένα καθοριστικό σημείο εκεί που έγινε η διακοπή χάσαμε τον ρυθμό και δεν είχαμε την φρεσκάδα που απαιτεί ένα τέτοιο ματς. Από την διακοπή και μετά τελειώσαμε το πράγμα για εμάς. Ξεχνάμε αυτό το παιχνίδι και ετοιμαζόμαστε για μια εβδομάδα δύσκολη για το παιχνίδι με τον Αστέρα και μετά το ματς με τον Ολυμπιακό.

Για το ότι για τέταρτο συνεχόμενο ματς ο ΟΦΗ χάνει το ματς και δεν πετυχαίνει και γκολ :

«Δεν υπάρχει κανένας τέτοιος λόγος. Έχουνε κάνει οι παίκτες μια πολύ μεγάλη προσπαθεια, υπάρχουν και ψυχολογικά μέσα μας είμαστε λίγο πιεσμένοι αγχωτικοί το κυνηγάνε όμως το γκολ. Σήμερα τελειώσαμε το ματς με τέσσερις επιθετικούς . Το γκολ μας λείπει αλλά θα έρθει και αυτό.

Για το ποιος είναι o ρεαλιστικός στόχος του ΟΦΗ μέχρι το τέλος του πρωταθλήματος στις τέσσερις αγωνιστικές που απομένουν :

«Η πορεία μας είναι αξιέπαινη . Υπάρχουν ακόμη τέσσερα παιχνίδια για να πάμε όσο πιο ψηλά μπορούμε Ο στόχος της παραμονής θεωρώ ότι έχει εξασφαλιστεί από τον πρώτο γύρο αν και πιστεύω ότι χρειαζόμαστε ακόμη μια νίκη».

«Οι υπεύθυνοι να αναλάβουν τις ευθύνες τους»

Ο Ζεσουλάδο Φερέιρα πέρα από το αγωνιστικό κομμάτι όπως ήταν λογικό στάθηκε και στις τελευταίες διοικητικές εξελίξεις που υπάρχουν στο στρατόπεδο του Παναθηναϊκού.

«Οι υπεύθυνοι πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους ώστε να μπει και πάλι ο Παναθηναϊκός στο σωστό δρόμο» , τόνισε ο Πορτογάλος τεχνικός του Παναθηναϊκού ενώ για το παιχνίδι υπογράμμισε ότι η ομάδα του κέρδισε δίκαια.

Στην αρχική του δήλωση για το ματς ο Ζ. Φερέιρα τόνισε :

«Κάναμε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο. Και πετύχαμε γκολ και είχαμε δύο πολύ καλές ευκαιρίες για να βάλουμε και άλλα τέρματα. Στα πρώτα είκοσι λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου είχαμε τον έλεγχο και είχαμε δύο καλές ευκαιρίες να κάνουμε το 0-2. Για άλλη μια φορά διεκόπη ο αγώνας . Από την στιγμή της διακοπής και μετά όταν άρχισε το ματς δεν υπήρξε παιχνίδια από καμία από τις δύο ομάδες . Δεν είναι εύκολο να παραμένουν οι παίκτες ζεστοί όταν στις κερκίδες ανάβουν βεγγαλικά και φωτοβολίδες και ανάβουν φωτιές . Δεν παίχτηκε ποδόσφαιρο από την διακοπή και μετά.».

Για το αν η ομάδα του κέρδισε δίκαια το παιχνίδι :

«Κερδίσαμε δίκαια. Σε αρκετές περιπτώσεις δεν μπορούσαμε να εκμεταλευτούμε τις ευκαιρίες και αυτό μπορεί να γίνει επικίνδυνο γιατί όταν δεν πετυχαίνεις γκολ μπορείς να δεχτείς από τον αντίπαλο. Αλλάξαμε την αρνητική κατάσταση που υπήρχε το τελευταίο διάστημα με αυτή μας τη νίκη».

Για την απώλεια του πρωταθλήματος και τις τελευταίες διοικητικές εξελίξεις στην «πράσινη» ΠΑΕ :

«Μετά τις τελευταίες εβδομάδες και από όσα συνέβησαν αν κάποιος έβλεπε τον αγώνα δεν θα ήξερε ότι υπήρχαν προβλήματα. Ενώ πριν από τρεις αγώνες ήταν πρώτη η ομάδα τώρα βρίσκεται πίσω από τον Ολυμπιακό . Υπάρχει μια διαφορά επτά βαθμών αλλά βλέποντας την σημερινή απόδοση της ομάδας κανείς δεν θα μπορούσε να πιστέψει όλα αυτά που συνέβησαν τις τελευταίες αγωνιστικές . Ο σύλλογος τον τελευταίο χρόνο έχασε περισσότερα από αυτά που μπορούσε να κερδίσει. Έχωντας δουλέψει μεγάλο χρονικό διάστημα στην ομάδα την οποιά αγαπάω θα ήθελα να πω ότι οι υπέυθυνοι θα πρέπει να αναλάβουν τις ευθύνες τους ούτως ώστε ο Παναθηναϊκός να μπει και πάλι στο σωστό δρόμο. Εμείς ως και την τελευταία ημέρα θα βρισκόμαστε εδώ θα συνεχίσουμε την σοβαρή δουλειά σεβόμενοι την ιστορία του συλλόγου».