Μια ανάσα από μια πολύ σημαντική νίκη που θα τον έφερνε στην 6η θέση του πρωταθλήματος βρέθηκε ο ΟΦΗ που ηττήθηκε με 91-89 (78-78 κ.α) εκτός έδρας από το Λαύριο στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Α2 κατηγορίας μπάσκετ των ανδρών.

Το παιχνίδι είχε συναρπαστική εξέλιξη με την ομάδα του Κρίς Χουγκάζ να ξεκινάει πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και να παίρνει διαφορά πέντε πόντων με την λήξη του 23-28.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως ο ΟΦΗ δεν είχε την ίδια εικόνα και με πολλά λάθη στην άμυνα αλλά και στην επίθεση έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να πάρουν μια διαφορά 11 πόντων (52-41) με την λήξη του πρώτου μέρους.

Παρόλα αυτά η κρητική ομάδα δεν είχε πει την τελευταία της κουβέντα και με ένα εντυπωσιακό σερί 3-15 στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου ανέτρεψε την εις βάρος της διαφορά και πήρε και ισχνό προβάδισμα ενός πόντου με 55-56.

Το Λαύριο επανέκτησε ένα μικρό προβάδισμα με 64-59, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με το τριαντάλεπτο να λήγει 64-62.

Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να προηγούνται με 78-70 περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος, αλλά και οι παίκτες του ΟΦΗ αποδείχτηκαν πολύ σκληροί για να… πεθάνουν.

Με καλή άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση κατάφεραν να μειώσουν, ενώ με τρίποντο του Καραδολάμη 10’’ πριν το τέλος ισοφάρισαν σε 78-78. Στην τελευταία επίθεση οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο για περίπου δυόμισι λεπτά, αλλά από εκεί και μετά το Λαύριο είχε το πάνω χέρι και με σκόρερ τον Κούνα προηγήθηκε με 89-83 1’:15’’ πριν το τέλος. Ο ΟΦΗ παραλίγο να φέρει και πάλι το ματς… τούμπα, αλλά έχοντας μειώσει σε 89-86 δε δόθηκε καθαρό φάουλ στον Παναγάκη με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κάνουν το 91-89 και κάπου εκεί να τελειώσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 52-41, 64-62, 78-78 κ.α., 91-89.

Λαύριο (Σερελής): Καρβούνης, Κακιούζης 14, Σίνης 6 (1), Κούνας 19 (4), Γιαννακόπουλος 10, Περάκης 6 (1), Τύρλας 10, Ψωμαδέρης 4, Ψηλέας 22 (2).

ΟΦΗ (Χουγκάζ): Τσερκιτσόγλου, Κερασοβίτης, Λιούις 22, Ορφανός 7 (1), Παπανικολάου 3 (1), Σιζόπουλος 18 (4), Παναγάκης 10 (1), Καραδολάμης 10 (2), Μπαλάφας 5, Κατιάκος 14 (1).