Σε ένα συγκλονιστικό αγώνα ο Εργοτέλης με εννέα παίκτες πήρε παλικαρίσιο βαθμό, με το ισόπαλο 2-2 κόντρα στον Ατρόμητο. Με δύο πέναλτι οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν για να ισοφαρίσει ο Εργοτέλης και να πάρει την ισοπαλία όπου του δίνει πολλές ελπίδες στην προσπάθεια της παραμονής.

Με τους Λεάλ και Μπούντιμιρ στον πάγκο και τον Σασιασβίλι να μένει εκτός την τελευταία στιγμή με ίωση τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά στο ματς για τον Εργοτέλη που στο πρώτο ημίχρονο έδειξε ότι έχει το άγχος για τη νίκη.

Παρόλα αυτά μετά το 30΄ κατάφερε να απειλήσει δύο φορές την εστία του Ιτάνζ με τον Καρέλη στο 34΄ και στο 45΄ να χάνει σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ ο Εργοτέλης.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε αρνητικά για την κρητική ομάδα με τον Ατρόμητο να κερδίζει πέναλτι στο 49΄ μετά τ λάθος γύρισμα του Κυριακίδη και την ανατροπή του Καραμάνου από τον Καβουσάκη που με την ενέργεια του αποβλήθηκε απευθείας με κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή. Την εκτέλεση μετά από δύο λεπτά ανέλαβε ο Αναστασάκος και έκανε το 0-1 για τον Ατρόμητο.

Στο 63΄ ο Εργοτέλης βρέθηκε σε πολύ δύσκολη θέση καθώς ο Ατρόμητος κέρδισε νεό πέναλτι με τον Πίρσον να ανατρέπει τον Μήτρογλου και τον Κομίνη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μήτρογλου εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 0-2 παγώνοντας το Παγκρήτιο Στάδιο.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το ματς είναι χαμένο για τον Εργοτέλη η κρητική ομάδα κατάφερε να τα φέρει όλα τούμπα.

Αφού αρχικά μείωσε σε 1-2 στο 74΄ με κεφαλιά του Γιοβάνοβιτς μετά από φάουλ του Φραγκουλάκη κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 στο 80΄ όταν ο Λεάλ έβγαλε εξαιρετική σέντρα για τον Κατσικοκέρη που έγραψε το τελικό 2-2.

Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο δραματική για τον Εργοτέλη καθώς μετά το γκολ ο Γιαλούσης τραυματίστηκε αποχώρησε από το ματς και άφησε τον Εργοτέλη με εννέα παίκτες στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Παρόλα αυτά οι «κιτρινόμαυροι» όπως και στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα κατάφεραν να κρατήσουν το πολύτιμο 2-2 μέχρι το τέλος του αγώνα παίρνοντας ένα βαθμό «χρυσάφι» στην προσπάθεια που κάνουν για την παραμονή στην κατηγορία.

Εργοτέλης (Ν. Καραγεωργίου): Καβουσάκης, Τζανακάκης, Χίμπλιγκερ, Κυριακίδης (59’ Λεάλ), Γιοβάνοβιτς, Φραγκουλάκης, Γιαλούσης, Μπέτο (73’ Χαντί), Κατσικοκέρης, Κουτσιανικούλης, Καρέλης (51’ Πίρσον).

Ατρόμητος (Γ. Δώνης): Ιτάνζ, Γιαννούλης (64΄Οικονόμου), Τόμας, Φυτανίδης, Επστάϊν, Σφακιανάκης, Νάστος, Αναστασάκος, Δημούτσος (73’ Καραγκούνης), Ιγκλέσιας, Καραμάνος (60’ Μήτρογλου)