Κόντρα σε μία ακίνδυνη Καλαμάτα ο Α.Ο. Χανιά αν και έχασε σωρεία ευκαιριών, κυρίως στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που θα τον ανέβαζε ακόμα περισσότερο στο βαθμολογικό πίνακα, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος στα Περιβόλια.

Η χανιώτικη ομάδα πάντως έχει παράπονα για τη διαιτησία του Σταθόπουλου (Δυτικής Αττικής) για ένα πέναλτι που δεν δόθηκε σε χέρι του Τσαγκαράκη από σουτ του Νούνο στο 88\’.

Στο πρώτο μέρος ο ΑΟΧ έπεσε πάνω στον αγέραστο Κοψαχείλη, που έδειξε τα καλά αντανακλαστικά του σε πολλές περιπτώσεις και αρνήθηκε το γκολ στους παίκτες των \”μπλε\”.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν είχαν την ίδια εικόνα αλλά και πάλι η Καλαμάτα δεν απείλησε καθόλου την εστία του Καλογεράκη.

Οι φάσεις πάντως ήταν ελάχιστες στο δεύτερο 45λεπτο με τον ΑΟΧ να \”αγγίζει\” το γκολ με τον Νούνο στο 85\’ και να φωνάζει για το πέναλτι στο 88\’.

Το φιλμ του αγώνα
4\’ Σέντρα του Μπακάκη κεφαλιά του Νούνο άουτ.

12\’ Σουτ του Μπακάκη από τα δεξιά ο Κοψαχείλης απέκρουσε σε κόρνερ εντυπωσιακά.

15\’ Ο Φάμπιο γυρίζει μες την περιοχή και σουτάρει με την μπάλα να καταλήγει άουτ.

18\’ Φάουλ του Μπακάκη κεφαλιά του Φάμπιο ο Κοψαχείλης με εντυπωσιακό τρόπο ξανά παραχωρεί κόρνερ.

25\’ Σέντρα του Πλουσή ο Πυθαρούλης πιο ψηλά από όλους κάνει την κεφαλιά με τον γκολκίπερ της Καλαμάτας να στερεί ξανά το γκολ με την απόκρουσή του.

30\’ Σουτ του Φάμπιο άουτ.

38\’ Εκτέλεση φάουλ του Μπακάκη κεφαλιά του Νούνο μπλοκάρει ο Κοψαχείλης.

60\’ Σουτ του Βουρβαχάκη απομακρύνει ο Ψυχογιόπουλος και το σουτ του Πλουσή στη συνέχεια καταλήγει στην αγκαλιά του Κοψαχείλη.

85\’ Από βολέ του Καλογεράκη η μπάλα έφτασε στον Νούνο που σε προσπάθεια για κοντρόλ είδε την μπάλα να φεύγει για λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κοψαχείλη.

Διαιτητής: Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί διαιτητή: Τροχάνης (Δυτ. Αττικής)-Μήταρης (Ανατ. Αττικής)
Κίτρινες: Μπρατσιάνι (50\’), Ανωγειανάκης (62\’), Πυθαρούλης (78\’)-Κοψαχείλης (19\’), Ρουμπουλάκου (24\’), Τσιμικλής (67\’)

Α.Ο. Χανιά (Γιάννης Πετράκης): Καλογεράκης, Μπακάκης, Μποχώνης, Βουρβαχάκης, Τσαρτσίδης, Πυθαρούλης, Μπρατσιάνι (57\’ Τζανάκης), Ανωγειανάκης (66\’ Βαρουξάκης), Νούνο, Πλουσής, Φάμπιο (77\’ Βεστάκης).

Καλαμάτα (Γιώργος Μπένος): Κοψαχείλης, Ρουμπουλάκου, Χρυσανθόπουλος (65\’ λ.τ. Τριανταφυλλάκης), Κωνσταντόπουλος, Τσαγκαράκης, Τσόπελας (87\’ Σπανός), Αλεξανδρόπουλος, Τσιμικλής (78\’ Αθανασόπουλος), Ψυχογιόπουλος, Μπεγέτης, Κρητικός.