Στην Α' Αθήνας κατέρχεται ο πρόεδρος της ΚΟ του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξης Τσίπρας, στις εκλογές της 6ης Μαΐου. Στην Α' Αθήνας ο Βασίλης Μουλόπουλος και η κόρη του Νίκου Κωνσταντόπουλου, Ζωή Κωνσταντοπούλου, στην Β' Αθήνας οι προερχόμενοι από το ΠΑΣΟΚ Σοφία Σακοράφα και Παναγιώτης Κουρουμπλής, καθώς και οι Πάνος Σκουρλέτης και Δημήτρης Στρατούλης.

Στο Υπόλοιπο Αττικής κατέρχονται οι Αλέξης Μητρόπουλος, Γιώργος Πάντζας, Πάνος Σκουρολιάκος και Βασίλης Παϊτέρης. Στην Β' Πειραιά ο Παναγιώτης Λαφαζάνης.

Σύμφωνα με μια πρώτη λίστα υποψηφίων που δημοσιοποίησε την Μ.Πέμπτη ο ΣΥΡΙΖΑ, τα ψηφοδέλτια έχουν ως εξής:

Α' ΑΘΗΝΑΣ

1. Τσίπρας Αλέξης, πρόεδρος ΚΟ ΣΥΡΙΖΑ

2. Βούτσης Νίκος, Πολιτικός Μηχανικός

3. Κορωνάκης Τάσος μελος Π.Γ του ΣΥΝ

4. Μηλιός Γιάννης, Πανεπιστημιακός

5. Μουλόπουλος Βασίλης, Βουλευτής

6. Ηλιόπουλος Νάσος, Οικονομολόγος- Γραμματέας Νεολαίας ΣΥΝ

7. Νικολακάκης Γ, Οδοντίατρος

8. Σχίζας Γιάννης, Ριζοσπ. Οικολόγοι

9. Κυπριανίδου Ερμίνα, μέλος Π.Γ του ΣΥΝ, Χημικός

10. Κωνσταντοπούλου Ζωή, Δικηγόρος

11. Σαπουνά Αγγέλικα, Εκπαιδευτικός

12. Μπόλαρη Μαρία, Συνδικαλίστρια

13. Πεχλιβανίδου Ιφιγένεια,

14. Χρυσοστομίδης Στέλιος, Οικονομολόγος-Δημοσιογράφος

15. Μπουζάνης Νίκος, Οικονομολόγος

Β' ΑΘΗΝΑΣ

1. Σακοράφα Σοφία Βουλευτής

2. Παπαδημούλης Δημήτρης, Βουλευτής

3. Κουρουμπλής Παναγιώτης, Βουλευτής

4. Τατσόπουλος Πέτρος, Συγγραφέας

5. Σκουρλέτης Πάνος, Γραφείο Τύπου ΣΥΡΙΖΑ

6. Στρατούλης Δημήτρης, αντιπρόεδρος ΙΝΕ ΓΣΕΕ

7. Μπαλαούρας Μάκης, Τραπεζικός

8. Ήσυχος Κώστας, μέλος Π.Γ. του ΣΥΝ

9. Τσακαλώτος Ευκλείδης, Πανεπιστημιακός

10. Μαντάς Παναγιώτης, Γιατρός

11. Βαμβακάς Γιώργος, Πρόεδρος Ομοσπονδίας Εργαζομένων Θυρωρών Ελλάδας

12. Νταβανέλος Αντώνης, Δημοσιογράφος

13. Ασημακόπουλος Βασίλης, Δικηγόρος

14. Αλεξόπουλος Απόστολος, Πανεπιστημιακός

15. Δούρου Ρένα, μέλος Π.Γ του ΣΥΝ , Πολιτική αναλύτρια, συγγραφέας

16. Παπαϊωάννου Γιώργος, Μέλος Γρ ΚΟΕ

17. Αυλωνίτου Ελένη, Εργοφυσιολόγος - Ερευνήτρια

18. Καφαντάρη Χαρά, Γεωλόγος

19. Βαλαβάνη Νάντια, Συγγραφέας

20. Κατριβάνου Βασιλική, Σκηνοθέτης

21. Κούκα Μαρίνα

22. Σαμιακού Νεφέλη, Δικηγόρος

23. Μανιός Νίκος, Γιατρός

ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΑΤΤΙΚΗΣ

1. Μητρόπουλος Αλέξης, Εργατολόγος

2. Πάντζας Γιώργος, Ηθοποιός

3. Στεργίου Ιωάννα, Λογίστρια

4. Σωτηρίου, Ελένη, Κοινωνιολόγος

5. Θεοχάρη Κατερίνα, Καθηγήτρια Αγγλικών

6. Σπανολιός Αντώνης

7. Θεοδωράτου Κατερίνα, Δικηγόρος

8. Σκουρολιάκος Πάνος, Ηθοποιός

9. Λάππας Γιάννης

10. Πριμικήρης Βασίλης Μέλος της ΚΠΕ του ΣΥΝ

11. Παϊτέρης Βασίλης, Μουσικός

Α' ΠΕΙΡΑΙΑ

1. Δρίτσας Θοδωρής, Βουλευτής

2. Φράγκου Λία, Ιδιωτική Υπάλληλος

3. Σταματάκη Ελένη, Δημοτική Υπάλληλος

4. Μανουσάκης Γρηγόρης, Δικηγόρος

5. Γλένη Βίβιαν, Δικηγόρος

6. Σταθακόπουλος Δημήτρης, Δικηγόρος

Β' ΠΕΙΡΑΙΑ

1. Λαφαζάνης Παναγιώτης, Βουλευτής

2. Καρακώστα Εύη, Αρχιτέκτονας

3. Κυλάκου Καίτη, Δικηγόρος

4. Καρνέσης Σωτήρης, Εκπαιδευτικός

5. Παπαδόπουλος Κώστας

6. Συράκου Σταυρούλα

7. Ψαλτάκος Μιχάλης, Γιατρός

Α' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

1. Κουράκης Τάσος, Βουλευτής

2. Μπένος Αλέξης , Πανεπιστημιακός

3. Καλφακάκου Γλυκερία, Πανεπιστημιακός

4. Χαραλαμπίδου Δέσποινα, Ιδιωτική Υπάλληλος

5. Πέρκα Πέττυ, Πολιτική Μηχανικός

6. Κερσανίδης Στράτος, Διοικητικός Υπάλληλος Ψυχιατρείου- κριτικός Κινηματογράφου

7. Θεοδωρόπουλος Γιώργος, Πολιτκός Μηχανικός

8. Χατζηγεωργίου Ελευθερία, Εκπαιδευτικός

9. Αρχοντόπουλος Γεώργιος, Υπάλληλος ΕΥΑΘ

10. Ξεφτέρης Χρήστος, Υπάλληλος ΕΛΒΟ

11. Τεκίρδαλης Γεώργιος, Άνεργος , Βιολόγος

12. Κατριβάνος Εμμανουήλ, Εκπαιδευτικός

13. Ουρεϊλίδης Ηλίας, Επόπτης Δημόσιας Υγείας, Υγιεινομολόγος

Β' ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

1. Αμμανατίδου Λίτσα , Βουλευτής

2. Αμπατζάς Κώστας, Δικηγόρος

3. Πλωμαρίτης Στρατής, Γιατρός ΕΣΥ

4. Ζέρβα Ευαγγελία, Άνεργη

5. Τσέλιου Ειρήνη, Φοιτήτρια

6. Ρώσσιος Χρήστος, Γεωπόνος

Άλλα στελέχη που θα αξιοποιηθούν στα ψηφοδέλτια

1. Θεωνάς Γιάννης, συνταξιούχος ΟΤΕ, Πρώην Ευρωβουλευτής

2. Χριστοδουλοπούλου Τασία, δικηγόρος

3. Αθανασίου Κώστας, Συντονιστής Γρ. ΣΥΡΙΖΑ

4. Φουντουλάκης Γιώργος, Πρόεδρος Ελληνικής Αθλητικής Ομοσπονδίας ΑΜΕΑ

5. Μπαλτάς Αριστείδης, Πανεπιστημιακός

6. Χατζησοφιά Άννα, Σεναριογράφος- Ηθοποιός

7. Κρεστενίτης Γιάννης, Πανεπιστημιακός

8. Σαπουνάς Γιώργος, Καθηγητής

9. Βίτσας Δημήτρης, γραμματέας της ΚΠΕ του ΣΥΝ

10. Ηρώ Διώτη (Λάρισα) Βουλευτής

11. Πουλάκης Κώστας (Μαγνησία), Εκπαιδευτικός, Περιφερειακός Σύμβουλος Θεσσαλίας

12. Καράμπελας Σταύρος Πρόεδρος ΕΔΗΚ

13. Κριτσωτάκης Μιχάλης ( Ηράκλειο) Βουλευτής