Στο τελικό του Κυπέλλου Ρεθύμνου προκρίθηκε η Επισκοπή.
Η ομάδα του Βασιλείου νίκησε στον επαναληπτικό ημιτελικό το Ρέθυμνο μέσα στη Σοχώρα με 2-1 και σε συνδυασμό με το 1-1 του πρώτου αγώνα σφράγισε για μια ακόμα χρονιά το εισιτήριο για τον τελικό.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν εξασφαλίσει τη πρόκριση μέχρι τα μισά του ημιχρόνου, όταν και προηγήθηκαν με 2-0. Στο 16ʼ με απʼ ευθείας φάουλ του Καραβιώτη έγινε το 0-1, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Χαρατσής έγραψε το 0-2.

Το Ρέθυμνο προσπάθησε στην επανάληψη αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει με τον Μιχελιδάκη στο 65ʼ, αλλά τίποτα περισσότερο.
Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Χνάρη στις καθυστερήσεις, ενώ μετά το τέλος του αγώνα ο διαιτητής της αναμέτρησης Πέτρος Τσαγκαράκης απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Φρατζεσκάκη ο οποίος έτσι χάνει τον τελικό. Σύμφωνα με τον διαιτητή ο μέσος της Επισκοπής τον εξύβρισε.

Ο δεύτερος ημιτελικός θα γίνει τη Πέμπτη μεταξύ του Ρεθύμνου 2010 και των Αρμένων οι οποίοι στο πρώτο ματς είχαν επικρατήσει με 1-0.