Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της Β' ΕΠΣΧ έγινε το πρωί της Κυριακής (22/4) στο γήπεδο του Κολυμβαρίου, όπου στο ένα από τα δύο ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής η Σπάθα κατάφερε να κερδίσει την Άμιλλα με 5-4.

Οι "πράσινοι" πέτυχαν νίκη-ανόδου, αφήνοντας αρκετά πίσω από τη διεκδίκηση μίας θέσης που οδηγεί στην Α' ΕΠΣΧ την ομάδα του Μοδίου-Γερανίου, ενώ παράλληλα ανέβηκαν μετά από πάρα πολλούς μήνες στην κορυφή της βαθμολογίας, περιμένοντας... στραβοπάτημα της Α.Ε. Κυδωνίας την Τετάρτη (25/4) με τον Παγχανιακό για να έχουν προβάδισμα και για τον τίτλο.

Η Άμιλλα προηγήθηκε 0-1, οι γηπεδούχοι ανέτρεψαν το σκορ σε 3-1, με το ημίχρονο να λήγει 3-2 και τους φιλοξενούμενους να ισοφαρίσουν αρχικά σε 3-3 και στη συνέχεια σε 4-4, με τη Σπάθα να επικρατεί τελικά με 5-4.

Δύο γκολ για την ομάδα του Κολυμβαρίου πέτυχε ο Παπαδομανωλάκης και από ένα οι Μπαμπουνάκης, Μπουζάκης και Μοσχανάκης.

Για την Άμιλλα ο Παγωνάκης με πέναλτι άνοιξε το σκορ και με τον ίδιο τρόπο ισοφάρισε σε 4-4, ενώ ενδιάμεσα ο Σταμ. Κοντεκάς με δύο γκολ (το πρώτο εξαιρετικό από ομαδική συνεργασία) είχε ισοφαρίσει σε 3-3.

"Αγκαλιά" με την σωτηρία βρίσκεται ο Απόλλων, που μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι κέρδισε 4-3 το Διγενή, στη Σούδα.

Νίκη-παραμονής με πρωταγωνιστή τον Σπ. Παπασταματάκη σημείωσε ο Διαγόρας με 3-0 απέναντι στην Ε.Θ.Κ. και με τον επιθετικό του να σημειώνει χατ-τρικ.

Λόγω του θανάτου του πατέρα του προέδρου του Κρ. Αστέρα, Παναγιώτη Κατάκη, οι Νέοι Χανίων μετά από απόφαση του Δ.Σ. θα αγωνιστούν στις 17.00 την Κυριακή (22/4) με τον Ποσειδώνα στη Σούδα με μαύρα περιβραχιόνια, ενώ θα κρατηθεί και ενός λεπτού σιγή.