Την πρώτη του νίκη στο δεύτερο γύρο της Football League πανηγύρισε ο Πλατανιάς μετά από 8 παιχνίδια στα οποία μετρούσε 4 ισοπαλίες και 4 ήττες.

Η χανιώτικη ομάδα για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος επιβλήθηκε με 3-0 του Βύζαντα Μεγάρων επιστρέφοντας στα "τρίποντα" και στις πολύ καλές εμφανίσεις.

Με τους Χανιώτες Μανουσάκη και Μαρτσάκη να ξεκινάνε στην 11άδα και να τα πηγαίνουν περίφημα οι "ερυθρόλευκοι" διατηρήθηκαν στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Ο Μαρτσάκης άνοιξε το δρόμο για τη νίκη στο 44', για να πετύχει στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου το 2-0 ο Μιρτσέτα με φάουλ.

Το... κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ναζλίδης στο 81', σκοράροντας ανήμερα της ονομαστικής του εορτής.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6’ Σουτ από τον Μαρτσάκη, ο Μιχελής αποκρούει δύσκολα

9’ Δυνατό σουτ από τον Νταντάμη μέσα από την περιοχή του Πλατανιά, ο Λαζαρίδης αποκρούει με τις γροθιές του

26’ Ωραίο, φαλτσαριστό σουτ από τον Ναζλίδη, ο Μιχελής με σωτήρια απόκρουση, πέφτει στην αριστερή του γωνία και παραχωρεί κόρνερ

31’ Ο Ραπτάκης αποκρούει τη μπάλα με το κεφάλι, αυτή καταλήγει στον Παυλίδη, ο οποίος σουτάρει λίγο έξω από τα δοκάρια του Λαζαρίδη

43’ (1-0) Ο Κουρτεσιώτης πραγματοποιεί σέντρα και ο Μαρτσάκης με ωραία κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Πλατανιά

45’+2’ (1-0) Ο Μιρτσέτα διπλασιάσει τα τέρματα για τον Πλατανιά, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Βύζαντα με απευθείας εκτέλεση φάουλ

61’ Από εκτέλεση πλάγιο του Πέτρου, η μπάλα φτάνει μέσα στην περιοχή του Πλατανιά, ο Ροβίθης πραγματοποιεί την κεφαλιά αλλά καταλήγει στην αγκαλιά του Λαζαρίδη

74’ Ο Μιρτσέτα βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μιχελή, αλλά το σουτ που πραγματοποιεί, κοντράρει και η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ

81’ (3-0) Ο Μιρτσέτα γυρίζει πολύ ωραία τη μπάλα, στο κέντρο της περιοχής για τον Ναζλίδη, ο οποίος με πλασέ πετυχαίνει το 3ο γκολ για τον Πλατανιά

85’ Εκτέλεση φάουλ από τον Νταντάμη, κεφαλιά άουτ του Πέτρου

89’ Σουτ από τον Γκονζάλες, η μπάλα φεύγει άουτ

Πλατανιάς (Γιάννης Χατζηνικολάου): Λαζαρίδης, Μανουσάκης, Κουρτεσιώτης, Τζανής, Ραπτάκης, Δέντσας, Γκονζάλες, Μαραγκός (65’ Χαϊκάλης), Ναζλίδης (86’ Δρακάκης), Μιρτσέτα (84’ Παπαζούδης), Μαρτσάκης

Βύζας Μεγάρων (Παναγιώτης Τζαναβάρας): Μιχελής, Χριστοφιλέας, Λίτσης (46’ Τριάντος), Νταντάμης, Χάλαρης, Πέτρου, Οικονομόπουλος, Φαρούκ, Ροβίθης, Παυλίδης (75’ Μουστάκης), Ηλιόπουλος (70’ Πούρνος)

Διαιτητής: Μήτση (Πειραιά)

Βοηθοί: Κοντιζάς, Σγάντζος  (Πειραιά)

4ος: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Λαζαρίδης, Ραπτάκης, Γκονζάλες, Μιρτσέτα, Μαρτσάκης / Λίτσης, Νταντάμης, Χάλαρης, Οικονομόπουλος, Ροβίθης